Tel Kırma Tekniği ile Kolye Yapımı

Kolyede Kullanılacak Malzeme ve Aletler:

* 0,80 mm ölçüsünde tel
* Bir adet orta boy boncuk
* Kargaburun
* Yankeski
* Mezro
* 5 Nolu örgü şişi

Kolyenin Yapım Aşamaları:

Öncelikle ara birleştirme parçaları olan halkaları yapmak için telden 40 cm. uzunluğunda bir parça kesin. Bu parçayı örgü şişi üzerine helezon biçimde sarın. Oluşturduğunuz helezonu şişten çıkarın ve yankeski ile mhep aynı yerden keserek halkalar oluşturun. (Farklı boyutta halkalar oluşturmak için daha büyük veya daha küçük numaralı örgü şişleri kullanabilirsiniz.)
Daha sonra kolyenin ön orta parçasını yapmak için 10 cm boyunda tel kesin. Teli tam orta noktasından bükerek büyücek bir göz oluşturun. Bu gözün sağ üst ve sol üst yanında uzanan tel uçlarını kargaburun yardımıyla daha küçük gözler oluşturacak şekilde birbirlerinin tersi yönünde kıvırın. Telden 3 cm. boyunda bir parça keserek boncuğu bu tele geçirin. Boncuğun altnda kalan telle daha küçük (hatta kör), üstünde kalan telle daha büyük (halka takılacağı için) birer göz yapın. Boncuğu taktığınız çivinin ucundaki büyük göze bir halka takın. Aynı halkayı orta parçasının ortasındaki büyük göze geçirin. Kolye ucunuz hazır oldu.

Telden 6 cm. boyunda 10 adet parça kesin. Herbir parçanın iki ucuna orta boy göz yapın. (Bu parçalar daha sonra zinciri oluşturacaktır.) Kolye ucunun boşta kalan iki gözüne halka yardımıyla 6 cm’lik ölçüden hazırladığınız parçaları takın. (5 tanesi sağa ve 5 tanesi de sola) Klips yapmak için telden bir 4 cm. diğeri 8 cm. olmak üzere iki parça kesin. Kısa olan parçaya “8” şekli verin ve uzun olan parçayı yatay bir helezon oluşturacak şekilde kıvırın. Ucuna bir göz yapın. Bu klips parçalarını halka ile daha önce oluşturduğunuz zincire ekleyince kolyeniz hazır olacaktır.

Tel Kırma Tekniği ile Kolye Yapılışı

Bu arada sadece zinciri daha kısa tutarak kolyenin takım bileziğini de yapabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler