Tel Örme Tekniği ile Kolye Yapımı

* Siyah renkte ince tel (0,30 mm)
* 12 Adet örme tezgahının deliğinden geçebilecek boyutta çakıl taşı
* Klips, tüp ve halka yapmak için kalın tel (0,80 mm)
* Örme tezgahı
* Tığ, karga burun, yan keski, 5*5 nolu örgü şişi

Kolyenin Yapım Aşamaları:

İnce telin ucunu örme tezgahının deliğinden yukarıdan aşağıya doğru geçirip, alttan çıkan telin ucunu avucunuzun içine alın. Daha sonra tezgahın üzerinde bulunan dört adet çiviye teli çok sıkmayacak şekilde sarın (içten dışa doğru). Makaraya doğru devam eden teli ilk çivinin üzerine koyun. Telin altında sarma sırasında oluşan ilmeği tığ yardımıyla çivinin üzerinden atlatın ve ikinci, üçüncü ve dördüncü çivi içinde aynı işlemleri tekrarlayın. Böylece yeni ilmekler oluşacaktır.

tel örme ile kolye yapımı

Yeniden bir, iki, üç ve dördüncü çivi diye saatin yönünde örmeye devam edin.

Ördükçe örme tezgahının deliğinin alt tarafından silindir şeklinde örgünüzün çıktığını göreceksiniz. Bir ucu nazikçe aşağıya doğru çekin. İlk çakıl taşını, örgünün ortasında kalan delikten aşağıya doğru itin. Örmeye devam edin ve ikinci çakıl taşını deliğe koyup, itin. Kalan taşlarla aynı işleme devam edin. Önemli olan 5*5 taşlar arasındaki örgü mesafelerinin birbirine eşit olmasıdır. Son olarak 12. taşı yerleştirdikten sonra örgünün boynu sardığından emin olun.

Beş, altı ilmek daha örüp, ilmekleri çivilerden çıkarın. 10 cm. pay bırakarak yan keskiyle teli kesin. Teli çividen çıkardığımız her ilmeğin içinden geçirip çekin. 0,80 mm ölçüsündeki kalın telden 3 cm uzunluğunda iki parça kesin. Bu parçalardan birer göz yapın. (Çivi yapıyoruz) Kolyenin her iki ucundan bu gözlere örgüyü geçirin, gözü sıkıştırın. Bıraktığımız 10 cm.lik payla ince teli kalın telin gözünden tekrar tekrar geçirip sarın. Bu işlem sağlamlaştırma işlemidir. Varsa telin fazlalığını yan keski ile kesin.

 

Tüy yapmak için kalın telden 10 cm. uzunluğunda iki parça kesin. İlk parçayı elinizle iyice düzleştirin. Telin tamamı ile kargaburunun ucuyla inceden kalına doğru giden bir helezon yapın. İkinci 10 cm’lik tel parçasıyla işlemi tekrarlayın. Oluşan iki adet tüpü örgünün her iki ucuna yaptığınız çivilere geçirin. Açıkta kalan tel uçlarını büyük birer göz olacak şekilde kıvırın.
Kalın telin 4 cm’lik kısmını 5 numaralı örgü şişine sarıp, yankeski ile keserek 2 adet halka yapın. Bu halkaları kolyenin ucundaki gözlere takın.

Klips yapmak için yine kalın telden biri 6, ikincisi 4 cm uzunluğunda olmak üzere iki parça kesin. Kısa olanı “8” formunda kıvırın, üzün parçadan küçük yatay bir helezon oluşturup, ucuna göz yapın. Bu iki klips parçasını daha önce taktığımız halkalara biri bir uca, ikincisi diğer uca olmak üzere geçirip, takıyı sonlandırın. Bu kolyede arzu ederseniz çakıl taşları yerine boncuklar, değerli taşlar kullanarak daha farklı bir takı yaratabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler