Tıkanarak Boğulmalarda İlk Yardım

Çocuğun ağzını açıp, parmağınızı kan­ca biçiminde kıvırarak ağzına sokun; tıkayan cismin ya da yiyeceğin çevre­sinde dolaştırarak, gırtlağından çıkarıp çıkaramayacağınızı deneyin. Çocuk bu yüzden öğürürse tasalanmayın; tersi­ne, öğürmesi, tıkayan şeyin yerinden oynamasına yardımcı olabilir.

Soluk borusunu parmağınızla açamazsanız ve çocuğunuz bir yaşının altındaysa, başı aşağı gelecek biçimde dizlerinizin üstüne yatırın ve bir eli­nizle kalçasından tutun (solda alttaki resme bakın). Öbür elinizin ayasıyia, kürek kemiklerinin arasına keskin ve kuvvetli darbelerle dört kez “pat pat” vurun. Boğazına kaçmış şey çıkmazsa, arka üstü çevirin, bir elinizin iki ya da üç parmağını, düz olarak göğüs ke­miğinin alt ucuna koyun. Hızla dört kez bastırın. Sırta vurma ve göğüs ke­miğine baskı uygulama işlemlerini, bo­ğazını tıkayan şey yerinden kurtulun­caya kadar, dönüşümlü olarak tek­rarlayın. Solunum bütünüyle kesilirse, yapay solunum uygulamaya hazır olun.

Çocuk daha büyükse, arka üstü ya­tırın. Elinizin ayasını göbek çukurunun üst yanına, tam göğüs kafesinin altına dayayın. Hızlı ve kuvvetli biçimde, aşağı yukarı 6-10 kez, cisim yerinden kurtuluncaya ka­dar bastırın. Hâlâ soluk almıyorsa, ya­pay solunum uygulayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler