Tüp Bebek Uygulamaları

Tüp Bebek İçin Kimler Başvurabilir?

Dr. Engin Enginsu: 1 sene boyunca düzenli ilişkiye girmelerine rağmen gebe kalamayan çiftlerin vakit kaybetmeden üremeye yardımcı yöntemlerin uygulandığı bir merkezde üreme sağlığıyla ilgili kontrollerini yaptırmaları gerekiyor.

İlaçlarda Yenilik Var mı?

Dr. Engin Enginsu: Son yıllarda kullanılan ilaçlarda temelde bir değişiklik yok. Ancak kullanılan hormon preparatlarının cilt altı uygulamaları kulanım kolaylığı sağladı. Son yıllarda daha az ilaç kullanılarak planlanan tedavilerde başarı oranları daha da yükseldi.

Tüp Bebek Merkezlerine Gelen Çiftlere Ne Tür Tetkikler Yapılıyor?

Dr. Engin Enginsu: Öncelikle erkeklerde spermiogram yapılıyor. Kadınlarda ise adetinin 2 ile 4”üncü günleri arasında hormon tetkikleri yapılıyor. Ayrıca ultrasonografi ile rahim ve yumurtalıklar değerlendiriliyor. Gerekli durumlarda rahim filmi çekilebilir.

Tedavi Ne Kadar Sürüyor?

Dr. Engin Enginsu: Seçilen hazırlama protokollerine göre kısa ya da uzun uygulamalarda süre değişiyor. Kısa protokollerde ortalama 17 gün süren tedaviler, uzun protokollerde 30 güne kadar uzayabiliyor.

Kullanılan İlaçların Yan Etkileri Farklı mı?

Dr. Engin Enginsu: Tüp bebek tedavilerinde kullanılan ilaçlarda ilaçtan çok ilacın kullanımıyla ilgili yan etkiler daha çok görülüyor. Hormon preparatlarının kullanımı bazı bünyelerde hiperstimülasyon dediğimiz aşırı duyarlılık reaksiyonu yapabiliyor. Bunun dışında en çok sorulan soru, ilaçların kilo aldırıp aldırmadığıdır. Kullanılan hormon preparatları bir miktar (2 kilo kadar) ödeme (su toplama) neden olabiliyor. Ancak bu sorun tedavi sonunda çözülüyor. Ayrıca bu ilaçlar iştah artırabiliyor. Ancak düzgün beslenmeyle kilo almaya engel olunabiliyor. Bazı bünyelerde yapılan iğneler alerjik cilt reaksiyonlarına neden olabiliyor.

Yumurtalar Ne Zaman Toplanıyor?

Dr. Engin Enginsu: Yumurtalıklarda yeterli sayı ve kalitede yumurta geliştiğine inanıldığında çatlatma iğnesi yapılıyor. Yumurta toplama işlemi çatlatma iğnesi yapıldıktan 35-36 saat sonra uygulanıyor.

Transfer Ne Zaman Yapılıyor?

Dr. Engin Enginsu: Transfer günü laboratuardaki embriyo gelişimi ve hasta profiline göre belirleniyor. Yumurta toplandıktan sonraki 2-6’ncı gün arasında herhangi bir zamanda yapılabilir. Bu tarih laboratuvar ve kliniğin ortak kararına göre verilir,

Tüp Bebek Uygulamasının En Önemli Aşaması Nedir?

Dr. Engin Enginsu: Tüp bebek uygulamalarında her aşamanın başarıya katkısı vardır. Tüm aşamalardan sonra oluşan embriyonun rahime yerleştirilmesi aşaması en kritik ve en önemli aşamadır.

Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İlaçların Gebeliğe Etkisi Var mı?

Dr. Engin Enginsu: Evet, özellikle hasta bazında ilaç seçimi yapılmalı. Tüp bebek tedavilerinde kullanılan ilaçlar yalnızca yumurta uyarılmasındaki aşamada kullanılmıyor. Aynı zamanda yumurta toplama sonrasında da hasta bazında değişik ilaçlar kullanılıyor. Bunlar arasında rahim içi kalınlaşmasını sağlayacak preparatlar, kan sulandırıcı preparatlar, vitamin tabletleri gibi birçok ilacı sayabiliriz. Hasta profiline göre değişik ilaç kullanımları gebelik üzerine olumlu etki gösteriyor.

Tüp Bebek İşleminin Fiyatları Nedir?

Dr. Engin Enginsu: Tüp bebek tedavilerinde her hastaya değişik dozlarda ilaç kullanıldığından ilaç fiyatları ayrı tutuluyor. 750-2000 arasında ilaç maliyeti var. Tüp bebek uygulamaları ise 1000 ile 5000 TL arasında değişiyor.

Tüp Bebek Yöntemiyle Elde Edilen Gebelikte Özel Bir Takip Var mı?

Dr. Engin Enginsu: Hayır, gebe kalındıktan sonra çok özel bazı hasta gurupları dışında gebelik takiplerinde farklı bir yöntem uygulanmıyor.

Laboratuvar Ortamında Sperm ve Yumurtalar Başkasının Sperm ve Yumurtalarıyla Karıştırılabilir mi?

Dr. Engin Enginsu: Bu olasılık olduğundan laboratuvar koşulları çok iyi denetlenmeli ve bu tarz aksiliklere engel olunmalı. Ancak günümüzde laboratuvar kalite standartları çok iyi belirlenmiş kontrollerle bu tarz aksiliklere engel olunabiliyor.

Tüp Bebek Gebeliklerinin Düşükle Sonuçlanma Riski Daha mı Fazla?

Dr. Engin Enginsu: Hayır, tüp bebekteki gebelik kayıplarıyla normal yolla gebe kalındığında düşük riski arasında bir fark yok.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler