Tüp Bebekten Önce 1 Yıl Deneyin

1 yıl boyunca düzenli ve korunmasız olarak cinsel ilişkiye girmenize rağmen hamilelik oluşmuyorsa, bir uzmana başvurmanız şart. Çünkü genç çiftlerin yüzde 80’i 1 yıl içinde gebelik elde ediyor. Bu süreçte denemeleriniz başarısız olursa, tüp bebek kararı almanız gerekebilir. Prof. Dr. Mustafa Bahçeci sorularınızı yanıtlıyor:

Tüp Bebek Tedavisine Ne Zaman Başvuruluyor?

Prof. Mustafa Bahçeci: Çiftler belirli bir süre çocuk sahibi olmayı denedikten ve başaramadıktan sonra tüp bebek merkezlerine başvuruyor. Tabii farklı sebeplerle de başvuran çiftler var. Artık kadın da erkek gibi kariyerini düşünüp geleceğini planlamak istiyor. Bu planlamaya çocuk sahibi olmak da dahil. Planlanan süreçte çocuk sahibi olmak için hiç de azmısanmayacak sayıda çift yardımcı üreme metotlarından faydalanmak için merkezimize başvuruyor.

En Çok Hangi Sorunla Tüp Bebek Başvurusu Yapılıyor?

Prof. Mustafa Bahçeci: İlk başvuruda çiftlerin amacı neden çocuk sahibi olamadıklarının teşhis edilmesi. Tüp bebek tedavisi için başvuran hastalarda en Önemli kısırlık nedenleri kadınlarda endometriyozis (rahim içi tabakanın rahim dışı bir organ üzerinde bulunması), yumurtlama problemleri, yumurta kalitesinin bozuk olması, tüplerin tıkalı olması ve rahim problemleridir (rahim-vajina anomalileri). Erkeklerde ise sperm problemleri (sayısının az olması, bozuk şekilli olması gibi) ve sperm kanallarının tıkalı olması başlıca sebepler. Çiftlerin yaklaşık olarak yüzde 15-2Û’sinde ise hiçbir probleme rastlanmıyor. Bu da izah edilemeyen kısırlık olarak sınıflandırılıyor.

Kısırlık Oranı Kadın ve Erkekte Nedir?

Prof. Mustafa Bahçeci: Hemen hemen benzerdir. Kabaca yüzde 35-40 erkek, yüzde 35-40 kadın problemlidir diyebiliriz. Az önce bahsettiğim gibi vakaların yüzde 20’sinde sebep bulunamıyor.

Çocuğu Olmayan Bir Çift Ne Zaman Doktora Gitmeli?

Prof. Mustafa Bahçeci: Geleneksel olarak l yıl süreyle çocuk sahibi olma amaçlı cinsel ilişkiye rağmen gebelik elde edemeyen çiftlere doktora başvurulması öneriliyor. Tabii ki kadının düzenli adet görüyor olması ve tam
bir cinsel birleşmenin gerçekleşmiş olması gerekiyor. Adetler düzensizse, ilişkiye vajinismus veya sertleşme
sorunu nedeniyle girilemiyorsa vakit kaybetmenin bir anlamı yok, derhal profesyonel yardım alınmalı. Ayrıca
kadın 35 yaşın üzerindeyse veya adet dönemleri ağrılıysa bu süre 6 ayla sınırlandırılmalı. Cinsel yolla bulaşan hastalık nedeniyle tedavi almış olan veya üreme organlarından ameliyat geçirmiş hastaların da uzun süre beklemelerine gerek yok.

Önce Kadın mı Yoksa Erkek mi İncelenmeli?

Prof. Mustafa Bahçeci: Önce erkek incelenmeli. Erkekte yapılacak işlem basit, sadece sperm sayımı yapılır. Kadında yapılan tetkikler uzun ve bazılarının girişimsel olması sebebiyle yorucudur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler