Türk Destan ve Efsanelerinde Solduran Top

Türk Destan ve Efsanelerinde Solduran Top

Menfi kadın tipleri olarak anlatılan di­ğer üç tipin kusurları belirtilirken gene en çok misafire yapılan saygısızlık üze­rinde durulmaktadır. Solduran top, tolduran top ve nice söylersen bayağıdır şeklinde tavsif edilen menfi kadm karak­terlerinin davranışları şöyle anlatılmak­tadır: “Solduran top, sabah kalkar kalkmaz elini yüzünü yıkamadan tıka basa yemek yer. Elini böğrüne vurur: “Bu evi harap olası ere varahdan beri karnım doymadı, yüzüm gülmedi, ayağım paşmak,yüzüm yaşmak görmedi. Ne olaydı, bu öleydi de birine daha varaydım, um­duğumdan daha yakışıklı olaydı.” Böyle aç gözlü, pasaklı bir kadının kimsenin ocağına gelmemesi ve bebeklerinin bü­yümemesi için beddua edilmektedir.
Tolduran top ise kalkar kalkmaz kapı kapı gezen, dedikodu yapan akşam evi­ne döndüğünde kedilerin köpeklerin evi­ni ve bahçesini talan ettiğini görünce de evine bakmadıkları için komşularım suç­layan sorumsuz bir insan tipidir.Nice söylersen bayağıdır şeklinde ta­rif edilen ve Allah’a böylesi ile inşam karşılaştırmaması için dua edilen kadın karakterin davranışları şöyle anlatılmaktadır: “Eşi evde iken uzaktan bir misafir gelse, kocası yemek hazırla, bi­zimle beraber bu da yesin dese, kadın bu yıkacak evde un yok, elek yok, deve değirmenden gelmedi gibi bahaneler bulur, iş yapmaz. Bin nasihat etsen birini kula­ğına koymaz. Eşine arkasım döner gi­der.
Saygısız, beceriksiz, yalancı ve tembel olan bu kadın tipinin Nuh Peygamber’in eşeğinin soyundan geldiğine inanılmak­tadır.Dede Korkut hikayelerinin Mukaddi­me bölümünde yer alan bu sınıflamaya benzer bir değerlendirme de Han-Name’de Nuh Peygamber’le ilgili rivayette mevcuttur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler