Yağlı Ciltler

Çok kimsenin cildi yağlıdır. Bu, hormon salgısının fazlalığından, sinir sistemindeki bir dengesizlikten, sinirlilik­ten, yağlı ve şekerli yiyeceklerle beslenmek­ten, genellikle ergenlik sırasında yanlış bir cilt bakımı uygulamaktan ya da soya çekimden kaynaklanabilir.

Böyle cildi olanların yağlı bakım malzemeleri kullanmaktan kaçınmalarının gereği belli bir şeydir. Günde en az iki kere yüzü yumaşatıcı bir temizlik sütü ile temizlemek çok yararlı olacaktır. Zira yağlı ciltler çok çabuk kirlenirler. Ancak bu temizleme sütünün “yağlı ciltlere göre” etiketlisini almak şarttır. Bu etiketi taşıma­yan temizleme sütlerinden kaçınmak gere­kir.
yagli-ciltler
Yağlı cildin hava alması, yağların deri gözeneklerini tıkamış olması nedeniyle zordur. Bunun için bu tür ciltlerin daha sık havalandırmaya gereksinimi vardır. Bu nedenle gece yatarken krem sürmemek iyi olur. Cilt böylece daha çok hava alır. “Buhar banyosu” yapmak da gözenek­leri açtığı ve derinin solumasını kolaylaş­tırdığı için çok yararlı olur. Suyu küçük bir tencerede kaynatıp başı ve yüzü bir havlunun yardımıyla suyun buharına tutmak hem yüzün derinlemesine bir temizliğini sağlar, örneğin yağlı ciltlilerde sık görülen siyah noktaların kaybolmasına yolaçar; hem de cildin yağının geçmesine, gözeneklerin açılmasına, kan dolaşımının hızlanmasına olanak verir. Buhar banyo­sunun ardından bir pamuk yardımıyla yüzü temizleyici sütle silmek iyi olur. İstenirse kaynayan suya ıhlamur, ya da tuz atılabilir.

Alkol kanfreli ya da çok alkollü astrenjan losyonlardan da uzak durmak gerekir. Toniğin alkolsüzü yeğlenmelidir. Tonik bir parça pamuğa damlatılıp küçük darbeler halinde yüze uygulanmalıdır.
Haftada bir kez, yağlı cilt için hazırlanmış kremle maske yapmanın da çok yararı vardır. Bu krem hazır alınacağı gibi, birkaşık balı birkaşık yumurta akıyla karıştırarak evde de hazırlanabilir.
Fondöten olarak kremli ve yağlı olanları değil, sulu olanları kullanmak gerekir. Yüzün parlamasını önlemek için de fondöten üstüne mutlaka pudra sürülmelidir.

Göz farlarını, yanak farlarını pudra ya da toz şeklinde olanlardan seçmek; maskara olarak, gözlerin çevresinde çirkin bir iz bırakmaması için suyla ve yağla kolay kolay erimeyen maskaralar kullan­mak doğru olur.

Sabun olarak kükürtlü sabunu kulanmak yararlı olacaktır. Bunların yanısıra yemeklere dikkat etmek, fazla yağlı, şekerli besinlerden olabildiğince uzak durmak fazla kilo almamanın yanısıra cildin yağlanmasını da yavaşlatıcı bir rol oynar. Ayrıca, ağır ağır ve iyi çiğneyerek yemenin de bu bakımdan olumlu bir etkisi vardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler