Yeni Bir Yaşam

Artık bir bebeğiniz olacağını gerçekten hissetmeye başladığınız bu haftalarda, içinizde büyüyen bebeğiniz de, şaşılacak bir gelişme evresi
geçirmektedir.

Hamileliğin yedinci haftası, embriyonun dölüte dönüşmesini başlatır. Sonraki haftalar, bebeğinizin hızlı bir gelişme dönemini oluşturacaktır. Bebeğinizin başlıca organları gelişmektedir ve bu dönemde bede­ninize giren alkol, ilaçlar, hatta bazı besin maddeleri gibi her şey, onu olumsuz yönde etkileyebilir.Hamileliğin ilk 12 haftasının sonlarında, dö-lüt (cenin; fötüs) tam anlamıyla gelişmiş du­ruma erişir. Sistemleri ve başlıca organları gelişmiştir ve yerli yerindedir. Sinirleri ve kasları çalışmaktadır; refleksleriyse henüz oluşma aşamasındadır. Bu tarihten başlayarak, “bebeğiniz” olgunlaşıp, büyüyecektir.
Bu arada sizin bedeniniz de değişmekte, büyüyen bebeğinize destek olabilmek için, sis­temleriniz daha sıkı çalışmaktadır. Sözgelimi:

•Kalbiniz daha çok kan pompalar ve kalp atışlarınız hızlanır.

•Sindirim sisteminiz daha verimli biçimde ça­lışır.

•Tiroid beziniz, artan metabolizma gerek­sinmelerinizi karşılamak için, yaklaşık olarak % 50 oranında büyür.
Hamilelik hormonlarının, özellikle de insan koryon gonadotropin (HCG) hormonunun ka­nınızdaki düzeyi artar ve bu ilk üç ay sırasın­da doruk noktasına ulaşır. Hamileliğin erken döneminin, memelerde duyarlılaşma ve şiş­me, halsizlik, bulantılar gibi alışılmış rahatsız­lıklarına, bu hormonlar neden olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler