Yeni Gelişen Tekonolojide Tüp Bebek Tedavisinin Aşamaları

Tüp bebek tedavisini her kaynakta farklı sayılarda tedavi aşamaları olabilir ancak bazılarında birleştirilmiş şekilde anlatılmış olabilir ancak her merkezde aynı aşamalar uygulanır. Aşamalar beş şekilde ele alınmaktadır.

1. AŞAMA : ilk muayene ve çiftin değerlendirilmesi,
ilk aşamada kadın ve erkeğin geçmişinde gördüğü tedaviler düşük, doğum, gebelik dinlenir eski tahliller ve sonuçlar incelenir ve tüp bebek tedavisinin tarihi belirlenir.
2. AŞAMA : Yumurtalıkların uyarılması ve yumurtanın oluşturulması,
Bu aşamada yumurtalıklarda bir çok sayıda yumurta oluşması için yumurta geliştirici ilaçlar (iğne tedavisi) uygulanır.
3. AŞAMA : Yumurta toplama işlemi,
Bu aşamada oluşturulan yumurtalar toplanır ve laboratuvarda döllenmek için saklanır. Sperm veremeyen erkekler için ise mikro TESE yöntemi uygulanarak sperm alınır.
tüp bebek tedavisinin aşamaları4. AŞAMA : Döllenme,
Bu aşamada alınan yumurta ve sperm döllenme işlemi gerçekleştirilir. Döllenmiş olan yumurta laboratuvarda saklanır.
5. AŞAMA : Emriyonun rahim içerisine yerleştirilmesi,
Bu aşamada laboratuvarda saklanan döllenmiş yumurta rahim içine 10 – 15 dakikalık bir işlemle uygulanır. Döllenme sonrası yumurtalar 2 veya 3 gün bekletildikten sonra rahime yerleştirilir ve işlemden 12 gün sonra hamilelik testi yapılarak kontrol edilir.
Aşama süreleri ise, ilk aşama ortalama bir gün kadar sürer daha sonraki ikinci aşama randevu tarihinden sonra 15 gün kadar sürer üçüncü aşama yarım saat sürer ancak yumurtalar alındığı için uygulama merkezinde bir iki saat kadar dinlenmeniz gerekir. Dördüncü aşama bu aşama 2 – 3 gün kadar sürer ve döllenme işlemi gerçekleştirildikten sonra 5. aşamadaki emriyonun rahime yerleştirme işlemini gerçekleştirilmesi için tekrar tüp bebek merkezine gelmeniz gerekecektir. Döllenmiş yumurtanın rahime yerleştirilmesi işlemi ise 5 – 10 dakika sürer ancak tüp bebek merkezinde bir iki saat dinlenerek tüp bebek merkeziden ayrılabilirsiniz. Rahime transfer olan emriyonun kontrolü 12 gün sonra gebelik testi uygulanarak yapılır. Başından sonuna kadar tüp bebek tedavi işlemi bir ay kadar sürebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler