Tüp Bebek Uygulamasında Yaş Sınırının Önemi Nedir ?

Günümüzde özellikle kadınlar iş hayatı kariyer vs sebeplerden dolayı gebeliği erteliyor ve anne olabilmek için özellikle 45 yaş üstü kadınlarda neredeyse imkansız hale geliyor. Tüp bebek uygulamasında malesef ki yaş sınırı önemli bir faktördür ama yumurtalık kapasitesi iyi durumda olan 40 yaş üstü kadınlarda %30 civarında gebelik elde edilmektedir. Kadının adetinin 3. gününde yapılan hormon testlerinde yumurtalık fonksiyonları uygun olduğu taktirde 45 yaşına kadar tüp bebek yapılabilir.

Kadının yaşı tüp bebek uygulamasında şu şekilde önem gösterir yeni doğan bir kız çocuğunda yumurtalıklarında 1 veya 2 milyon arasında yumurtalık rezervi olurken kız çocuğunun ilk adet döneminde bu rezervi 250 veya 300 bine kadar düşmektedir ve bu azalma adetin kesilip menopoz dönemine ulaşıncaya kadar tükenmektedir. Özellikle yumurtalık rezervinin düşüşü 37 yaşından sonra daha çok belirginlik göstermektedir. Yaşın ilerlemesi aynı zamanda yumurtanın da kalitesinin düşmesini sağlar ve yaş ilerledikçe sağlık bebek doğurma şansıda azalmaktadır. İleri yaşlardaki çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar için uygun tedavi yöntemler seçildiğinde sağlıklı bebekler dünyaya getirebilirler.
tüp bebekte yaş sınırının önemi

Tüp bebek uygulamasında ‘Preimplantasyon genetik tanı’ ile yaşa bağlı sorunlar aşılabilir mi?
‘Preimplantasyon genetik tanı’ bu teknik ile emriyolar anne rahmine yerleştirilmeden önce yaşa bağlı sorunlardan kaynaklı olası durumları önlemek amacı ile kromozomlar incelenir ve normal olmayan emriyoların rahime yerleştirilmesi engellenir.

Tüp bebek yaptırmak isteyen ileri yaşlardaki kadınların yumurtalık rezervinin ayrıltılı bir şekilde incelenmesi ve ultrasonografi, hormon tahlilerinin yapılması ve uygun tedavi yöntemlerinin de uygulanması halinde sağlıklı gebelikler oluşması sağlanabilir.

Tüp bebek tedavisi yöntemlerinin bazı araştırmalara göre oranları ise 37 yaş altı kadınlarda tüp bebek yöntemiyle gebe kalma oranı %60 kadar iken 40 yaşından sonra gebelik şansı %5 e kadar düşüş göstermektedir. Bu nedenle tüp bebek uygulaması ile gebe kalmak 40 yaşına kadar daha büyük bir oranda gebe kalma şansını sağlamaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler