Yumurtlama dönemi ne zamandır?

Hamile kalabilmek için bazı yumurtlama günleri iyi takip etmek gerekebilir. Yumurtlama dönemini hesaplamak, hamile kalmak isteyen kadınların bu günlerde cinsel ilişkiye girmesini veya tam tersi hamile kalmak istemeyen kadınların bugünlerde cinsel ilişkiye girmemesi konusunda yol gösterici olabilir. Hamile kalmak için en uygun dönem aslında yumurtlama dönemin ve bu dönemden 5 gün öncesi arasındaki zaman dilimdir. Hamile kalmak isteyen çoğu kadının aklında, gebe kalmak için en doğru yumurtamla dönemi ne zaman, yumurtlama döneminde olduğu nasıl anlaşılır, yumurtlama döneminin hangi günlerinde cinsel ilişki girmek gerekir gibi birçok soru oluşmaktadır. Bütün bu soruların cevaplarına birlikte değinelim.

Adet günlerinizi takip ederek, yumurtalama zamanınızı tespit edebilir ve ayın hangi günleri cinsel ilişkiye girerseniz hamile kalma şansınızın daha yüksek olduğunu bulabilirsiniz.

Yumurtlama günü hesaplama

Yumurtlama gününüzü hesaplamak ve bu güne göre hamile kalmaya çalışmak oldukça başarılı bir yöntemdir. Yumurtlama gününüzü hesaplamak istiyorsanız son iki regl yani son iki adet başlangıç günü arasındaki günleri sayın. Hesapladığınız bu sayısı en son adet gününüzün başladığı tarihe ekleyin. Bu elde ettiğiniz tarih, bir sonraki âdetinizin başlayacağı gün demektir. Yumurtlamada bir sonraki adet gününüzden ortalama 2 hafta önce olacaktır.

Örnekle açıklamak gerekirse;

Adet gördüğünüz iki dönem arası 28 gün olarak kabul edilerek 28 günde bir adet görüyorsanız, yumurtlama döneminiz ortalama 14’üncü günde gerçekleşecektir.
Şayet 35 günde bir adet görüyorsanız 35-14=21 çıkar yani 21’inci gün sizin yumurtlama gününüzdür.
Şayet 25 günde bir adet görüyorsanız 25-14=11 11’inci günde yumurtlama döneminiz gerçekleşecektir.

Yumurtlamanın gerçekleştiğini anlamız ise bedeninizde bazı değişimleri gözlemeyerek olabilir. Örneğin sabahları uyandığınızda vücut ısınız yüksekse, göğüslerinizde hasiyet hissi artmış ise karın ve kasık bölgenizde ağrı duyuyorsanız, vajinal akıntılarınız artmış ise yumurtlamanın gerçekleştiğini fark edebilirisiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. buket dedi ki:

    caretta carettalar günün hangi saatlerinde yumurtlamaktadırlar

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler