Zeus’un Kızları

Artemis: Zeus ile Leto’nun kızı olan Artemis, Apollon’un ikiz kardeşi olarak Delos adasında doğar. Değişik görevleri vardır.Hayvanların ve genç kızların ko­ruyucusu olan Artemis, av tanrıçasıdır. Okları derhal öldürür. Geyikle ayı, Arte­mis’in kutsal hayvanlarıdır. Artemis ba­zı yerlerde ağaç tanrıçası olarak geçer. Bolluk ve bereket ona bağlıdır.

Athena: Zeus’un sevgili kızlarındandır.Onun diğer bir adı da (kız) mânâsına Pallas’tır. Bulutlardan çıkan şimşeği canlandırır. Değişik karakterleri vardır. Zekâ sembolüdür. Bakiredir ve savaşçı­dır.

Helena: Zeus’un kızlarından, Mnelaos’un karısı güzel Helena, bir efsaneye göre bir yumurtadan doğar. Bir Attika efsanesine göre Helena Theseus tarafın­dan kaçırılır, Dioskurlar tarafından ga tanrıçası Eriş, savaş tanrısı Ares’in kız kardeşidir. Aklı fikri kavga çıkar­maktadır. Kavga çıkarmak için oyunlar planlar, zaman ve zeminini gayet iyi se­çer.

Masallarda geçen en büyük oyunu “şöyledir: Peleus ile Thetis’in düğünün­de, altın bir elmayı misafirlerin araşma atar. Elmanın üzerinde “En Güzel Kadı­na” yazısı bulunmaktadır. Tabiî güzellik söz konusu olunca ve ortalık üstelik de her biri ilahe olan güzel kadınlarla dolu bulununca kavga mutlaka çıkacak­tır. Hera, Athena ve Afrodit oradadır­lar. Elmayı almak için “En güzel benim” tartışması başlar. İş çok ciddi bir noktaya gelir. İlâh Zeus, Troya Kralı
Priamos ‘un bir erkek güzeli sayılan oğlu Paris’i hakem tayin eder. Bu üç kadın, büyük vaadlerde bulunurlar ve Paris’in gönlüne girmeye, onu kandırmaya çak­şırlar. Bu gibi işlerde Afrodit çok mahirdir. Paris’e dünyanın en güzel ka­dınını vermeyi vaadeder. Paris de elma­yı Afrodit’e verir. Güzel kadın Helena’dır. Paris, Helena’nın kaçırılma­sını tek başına yapamayacağından Af­rodit, altm elmanın sahibi olmak için bu kaçırma işinde de Paris’e yardımcı olur. Bu olayın sonu, bilindiği gibi Troya sa­vaşına yolaçar. Gerek üç ilahenin arası­nın açılması, gerekse Troya savaşının çı­kışı, Eriş’in hakkıyla kavga tanrıçası ol­duğunu ortaya koyar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler