Amniosentez Yapmak Şart mı?

Soru: 32 yaşındayım. 18 haftalık hamileydim. Üçlü tarama testi sonucu yüksek riskli çıktı. Doktor amniosentez önerdi, işlemin 3’üncü gününde karnım, belim, diz kapaklarım ve sırtımda şiddetli ağrılar başladı. Aynı gün bebekte down sendromu olmadığını öğrendik. Doktora ağrılardan bahsettim, bana antibiyotik verdi. 5’inci gün kanama başladı, amniosuyu geldi. Suni sancıyla doğum yaptım, bebeğimi kaybettim. Acaba amniosentezden başka bir işlemle bebeğimin sağlam olduğunu anlayamaz mıydım? Bu işlemin muayenehane ortamında yapılması doğru muydu?

Prof.Dr.Derin KÖSEBAY: Bebeğin sağlığı ile ilgili testlerin hemen hemen hiçbiri yüzde 100 doğru sonuç vermeyebilir. Prenatc tanı denen bu araştırmalarda asıl yetkili muayeneyi yapan doktordur. Onun muayene bulguları yapılacak araştırmaların seçiminde de rol oynar. Genelde 35 yaş üzerinde down sendromu (Bebekte görülen kromozom anomalisi, zeka geriliği diye de biliniyor) ihtimali artar. Bazı ekoller bu yaş üzerindeki her gebeye amniosentez yapmayı tercih ederken, bazı ekoller de hastayı muayene etmeyi, özellikle test sonuçları ve ultrason bulgularını değerlendirerek amniosentez için karar vermeyi tercih eder.

Sonuç olarak doktorunuz bebeğin içinde bulunduğu sudan genetik araştırma yapmayı uygun görmüş (Amniosentez). Bu testin yapıldığı herkesin bebeğinde bir anomali çıkması şart değil hatta çoğunda çıkmaz da.

Gelelim sizin düşük yapmanıza; bu aslında sizin için bir şanssızlık. Çünkü bu işlem sonunda düşük olması çok düşük bir olasılık (yüzde 1 civarında). Bu talihsizlik başa gelince oran sizin İçin yüzde 100 oluyor. Ben perinatoloji ile uğraşmıyorum (Belki biliyorsunuz asıl uğraş alanım jinekolojik kanserleri). Bildiğim kadarıyla amniosentezlerin pek çoğu muayenehane şartlarında yapılıyor. O şartlarda da sterilizasyona dikkat edilebilir. Antibiyotik kullanımı genelde doktorların tercihine bırakılıyorsa da sanırım genelde kullanılıyor. Gebeliğin düşükle sonuçlanmasının çeşitli nedenleri olabilir. Kesin sonuç belki bebeğe otopsi yaptırarak öğrenilebilirdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler