Battal Gazi Destan’ında Anne Olarak Kadın

Destanda Battal Gazi’nin annesi olan SAİDE HATUN’un şahsında Müs­lüman anne, yine Battal Gazi’yi oğluna benzetip yardım eden ve Hıristiyan olan kadının şahsında da Hıristiyan anne tipleri temsil edilirler.

Sâide Hatun Battal Gazi’nin annesidir. Malatya serdarı olan kocasının ölü­mü üzerine, oğlu Battal’ın (Cafer) bir an evvel ondan boşalan yere geçmesini ar­zular. Ama o ara serdar olan Abdüsse­lamla çatışmaya girmesine de razı olmaz.

Tevekkül sahibi bir kadındır. Oğlu­nun dertlerini devamlı paylaşır. Battal Gazi’nin sefere çıkmak üzere evden her ayrılışı onu üzüntülere garkeder. Ağıt­lar yakar. Oğluna son derece düşkün­dür.

Battal Gazinin Tarsus yakınlarında bir kâfir kalesinde rastladığı kadın ise, Hıristiyan anne tipini temsil eder. Bura­da dikkati çeken husus, din ve milliyet farkı sözkonusu olmaksızın, annelik duvgusunun bütün kadınlarda ayniliğidir.

Bir akarsu vasıtasiyle yüzerek kale­deki su sarnıcına giren ve müşkül du­rumda kalan Battal Gazi’nin imdadına, su almak üzere oraya gelen bir kadın ye­tişir. Battal Gazi’yi oğluna benzetir Ona sarılarak gözyaşları döker. Yedirir, giydirir ve iştirana tini temin eder. hasreti ile yüreği yanmış olan kadın, oğ­luna benzettiği Battal Gazi’yle bu duy­gusunu tatmine çalışır.

Evlât hasreti ile yüreği yanmış olan kadın, oğluna benzettiği Battal Gazi’yle bu duygusunu tatmine çalışır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler