Bebeğim Ne Zaman Doğacak?

Bir hamileliğin başlangıcı, son âdet dö­neminin ilk günü olarak kabul ediür. Yani, doktorunuzun hesaplama yapması amacıy­la, aslında hamile kaldığınızı düşündüğü­nüzden 2 hafta önce hamilesiniz demektir! Bu biraz karışık gelebilir, o yüzden bu ko­nuyu daha yakından inceleyelim.

Zaman Tanımlamaları

Hamilelik Haftası (Menstrüel haf­tası) –
Hamile kalmanızdan iki hafta önce gerçekleşen son âdet dönemini­zin ilk günü başlar. Bu hafta, doktorla­rın çoğunun hamileliğinizi değerlen­dirmek için kullandıkları haftadır. Or­talama hamilelik süresi 40 haftadır.
Yumurtlama Haftası (Döllenme Haf­tası) – Hamile kaldığınız gün başlar. Ortalama hamilelik süresi 38 haftadır.
Trimester – Her trimester 13 hafta sü­rer. Bir hamilelikte 3 trimester vardır.
Takvim ayı – Bir hamilelik ortalama 10 kameri ay sürer (her ay 28 gün).

Tahmini Doğum Yapma Tarihinizin Hesaplanması

Kadınların çoğu, tam olarak hamile kal­dıkları tarihi bilmezler ama genellikle son âdet dönemlerinin başlangıç tarihini bilir­ler. Bu, hamileliğin belirlendiği noktadır. Tahmini doğum tarihini bilmek önemlidir çünkü doktorunuzun bazı testleri veya pro­sedürleri ne zaman uygulayacağını belirle­mesini sağlar. Aynca, bebeğin gelişiminin değerlendirilmesine ve gün aşımı olup ol­madığının belirlenmesine yardımcı olur.

Birçok kadın için yumurtlama zamanı aylık döngülerinin ortasına veya sonraki âdet döneminden 2 hafta önceki döneme rastlar. Hamilelik, son menstrüel dönemin başlangıcından itibaren 280 gün veya 40 hafta sürer. Son âdet döneminizin ilk gü­nünden başlayarak 280 gün sayarak do­ğum tarihinizi hesaplayabilirsiniz ya da son âdet döneminizden 3 ay geri sayın ve 7 gün ekleyin. Bu ayrıca doğum için yaklaşık tarihi belirtir. Örneğin, son âdet döneminiz 20 Şubat’ta başladıysa tahmi­ni doğum tarihiniz 27 Kasım’dır.

Bu yolla hamilelik süresini hesapla­mak hamilelik haftasını belirtir. Doktor­ların ve hemşirelerin çoğunun hamileliği takip etme yöntemleri budur. İki hafta daha kısa ve tam hamile kalınan günden itibaren hesaplandığı için (döllenme) haftasından farklıdır.

Bazı tıbbi uzmanlar artık “tahmini do­ğum günü” yerine “tahmini doğum haf­tası” -doğumun olabileceği 7 günlük dö­nem- hesaplamayı önerirler. Bu süre 39,5 hafta ile 40,5 hafta arasında değişir.
Çok az kadın (yalnız % 5) hesaplanan doğum tarihinde doğum yaptıklarından, bu 7 günlük süre, bir anne adayının be­beğinin ne zaman doğacağı konusundaki endişesini azaltır.

Birçok kişi haftaları kullanarak hamile­liği hesaplar. Bu gerçekten en basit yoldur. ancak son âdet döneminizin ilk gününden başlayarak saymayı ve 2 hafta sonrasına kadar hamile olmadığınızı hatırlamak bi­raz karışık olabilir. Örneğin doktorunuz 10 haftalık hamile olduğunuzu söylerse (son âdet döneminizden itibaren), 8 hafta önce hamile kaldığınızı gösterir.

Hamilelik aşamanızdan trimester ola­rak da bahsedildiğini duymuşsunuzdur. Trimesterlar her biri 13 hafta olmak üze­re hamileliği 3 döneme böler. Bu geli­şimsel aşamaların izlenmesine yardım eder. Örneğin, bebeğinizin vücudu ve organ sistemleri ilk trimester zamanında gelişir. Düşüklerin çoğu ilk trimesterda ortaya çıkar. Üçüncü trimester sırasında annede hamilelik kaynaklı hipertansiyon ve preeklampsi problemi olabilir.
Hatta ayın tam dönüşünü, yani 28 gü­nü belirten kameri aylan duymuş olabi­lirsiniz. Hamilelik âdet döneminizin başlangıcından itibaren 280 gün olduğu için 10 takvim ayı sürer.

Hesaplanan doğum tarihinin sadece bir tahmin olduğunu, kesin bir tarih ol­madığım anlamak Önemlidir. Daha önce de belirttiğimiz gibi, 20 kadından yalnız l’i hesaplanan doğum tarihinde doğum yapar. Bunu belirli bir güne bağlamak yanlıştır (doğum tarihiniz veya daha er­ken bir tarihe). O tarihin gelip geçtiğini ve hâlâ bebeğinizin gelmediğini görebi­lirsiniz. Doğum tarihinizi bir amaç ola­rak düşünün- dört gözle beklenecek ve hazırlık yapılacak bir zaman olarak. İler­lemeler olduğunu bilmek yararlıdır.
Hamilelik zamanınızı nasıl hesaplar­sanız hesaplayın, hamileliğiniz devam edeceği kadar edecektir. Ama bir mucize oluyor- canlı bir insan içinizde büyüyor ve gelişiyor! Yaşamınızdaki bu harika dönemin tadını çıkarın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler