Gebeliğin 10. Haftasında Duygusal Değişimler

Hamileliğiniz bir muayene veya hamile­lik testi ile doğrulandığında, birçok yönden etkilenebilirsiniz. Hamilelilik beklentileri­nizin birçoğunu değiştirebilir. Bazı kadın­lar, hamileliği kadınlığın bir simgesi olarak görürler. Bazıları da bir kutsama. Buna rağmen bazı kadınlar ise uğraşılması gere­ken bir problem olduğunu düşünürler.

Vücudunuzda pek çok değişim olacak. Hâlâ çekici olup olmadığınızı merak ede­bilirsiniz. Eşiniz sizi hâlâ cazibeli bulu­yor mu? (Birçok erkek hamile kadınların çok güzel olduğunu düşünür.) Eşiniz size yardım edecek mi? Kıyafet de ayrı bir sorun olabilir. Güzel görünecek misiniz? Adapte olmayı öğrenebilir misiniz?

Eğer hamilelik konusunda hemen he­yecanlanmıyorsanız kendinizi yalnız hissetmeyin. Durumunuzu sorguluyor olabilirsiniz, bu normaldir. Bu reaksiyo­nun birazı da sizi nelerin beklediğinden emin olmadığınız içindir.
Bir cenini, birey olarak görmeye ne za­man ve nasıl başlandığı herkese göre de­ğişir. Bazı kadınlar bunun, hamilelik tes­ti pozitif çıktığında olduğunu söyler. Di­ğerleri, genellikle 12. haftada, fetal kalp atışlarını duydukları zaman bu duygunun oluştuğunu söylerler. Bazıları içinse, bu, 16. ve 20. hafta arasında bebeğin hareket ettiğini hissettiklerinde olur.

Birçok konu hakkında duygusallaştığınızı fark edebilirsiniz. Karamsar olabi­lir, en ufacık bir şeyde ağlayabilir veya hayallere dalabilirsiniz. Duygusal dalga­lanmalar normaldir ve hamileliğiniz bo­yunca bir dereceye kadar devam eder.

Duygusal değişimlerle başa çıkmak için kendinize nasıl yardım edebilirsi­niz? Yapabileceğiniz en önemli şeyler­den biri iyi bir doğum öncesi bakımdır.

Doktorunuzun tavsiyelerine uyun. Do­ğum Öncesi randevularınızın hepsine gi­din. Doktorunuz ve ofisindeki personel­le iyi iletişim kurun. Sorular sorun. Eğer bir şey canınızı sıkarsa veya sizi üzerse bunu güvenilir birileriyle konuşun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler