ÇOCUKLARIN SEVDİĞİ LEZZET:SOSİS

SOSİS MUCİZESİ
Sosis günümüzde hâlâ, çocukların olduğu kadar, yetişkinlerin de en sevdikleri şeylerden biridir. Birbirinden lezzetli sosis yemekleri yaparak, çocuklarınızdan da, eşinizden de övgüler alın.
Sosis çocukların en sevdiği yiyeceklerden biri­dir. Sosis yemekten neredeyse hiç bıkmazlar; üstelik, sosis, pişirilmesi çok kolay bir yiyecektir ve tek başına da, başka yiyeceklerle karıştırılarak da çok iyi gider.
Alışılmış sosis ve pilav yemekleri yapmaktan bıktıysanız, biraz farklı bir şey olarak, bu bölümdeki tariflerden birini deneyin. Sosisli makarna, sosisle birlikte pişirilip, üstüne peynir rendelenmiş, beyaz hardal soslu, harika bir makarna yemeğidir. Kı­zartılmış sebzeli sosis, çeşitli sebzelerin sosisle kızartılmasıyla hazırlanan bir Çin yemeğidir. Sosisli yumurtalı “börek”, kıtır kıtır son derece lezzetli bir yemektir. Frankfurter tipi sosisle hazırlanmış sandviçlere, çocuklar bayılır; buzdolabında birkaç haşlanmış frankfurter bulundurur sanız, lezzetli bir sandviçin (yanda) hazırlanması yalnızca birkaç dakikanızı alır.
SOSİSLERİN PATLAMA SORUNU
Sosisleri pişirmeden önce iğneyle delerek, haşlanıp patlamalarını önleyebilirsiniz; ama çok kısık ateşte pişirilmeleri patlamalarını Önler. Bir başka sorun,suyun kaynadığı tencereye atmadan önce üstlerine kaşıkla sıcak su gezdirin. Böylece, üstlerindeki zar genleşir ve yarılmalarını. patlamalarını önler.
Genellikle sandviç ya da iki ekmek dilimi arasında yenilen sosis, fasulye ve salatayla birlikte, çocuklar için besleyici bir öğün haline gelir.
BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?
Günümüzde şarküteri hattâ, bakkallarda dahi tatları birbirinden çok farklı sosisler satılmaktadır.
*AŞÇININ ÖĞÜTLERİ:Daha sağlıklı bir seçenek olarak
FASULYELİ SOSİS •4 KİŞİLİK ateşte 6 dakika haşlayın.
2 Orta büyüklükte başka bir tencereye haşlanmış fasulyeler, havuçlar, salça ya da ketçabı koyup, kı­sık ateşte ısıtın. Isınınca iyice karıştırıp, fasulyeler iyice pişinceye kadar kısık ateşte pişirin.
3 Sandviçleri boylamasına yarıdan kesip, ikiye ayı­rarak, tabaklara yerleştirin. Her yarım sandviçin üstüne birer sosis koyun. Öbür tencereyi ateşten alıp, kaşıkla fasulye yemeğini de üstlerine dökerek, hemen servis yapın.
8 Frankfurter tipi sosis 440 g konserve haşlanmış fasulye 75 g havuç; kaba rendelenmiş 1/2 çorba kaşığı salça ya da ketçap 4 sandviç ekmeği
1 Büyük bir tencereye su koyup, tencereyi ateşe oturtarak, suyu kaynayıncaya kadar ısıtın. Kaynayınca ateşi kısıp, sosisleri tencereye koyarak, kısık ateşte pişirin.
PRATİK ÇÖZÜMLER
* SOSİSLİ MAKARNA »4-6 KİŞİLİK tuz katarak , su kaynatıp, kaynayınca brokolileri içine atarak, 10 dakika kadar haşlayın; ten­cereyi ateşten alıp, haşlanmış brokkolileri bir ta­bağa aktararak, sıcak kalmalarını sağlayın.
4Sosu hazırlamak için, büyük bir tencerede te­reyağını eritip, eriyince unu ekleyerek, iyice karış­tırın; sonra azar azar ve karıştırarak, sütü ekleyip, sürekli karıştırarak kaynatın; kaynayınca ateşi kı­sıp, düzgün, koyuca bir sos haline gelinceye (1-2 dakika) kadar karıştırmayı sürdürün. Tencereyi a-teşten alın.
5 Lezzet vermesi için sosa hardalı, tuzu ve biberi katın. Makarna tenceresini ateşten alıp, makarna­ları süzdükten sonra, sosis parçalarını ve haşlan­mış brokoli çiçeklerini sosun bulunduğu ten­cereye ekleyip, karıştırın.
6 Karışımı ateşe dayanıklı 4 servis kabına bölüş­türün; üstüne rendelenmiş peyniri serpip, fırına vererek, peynir eriyinceye ve açık altn sarısı renk alıncaya kadar hafifçe kızartın. Tabakları fırından alıp, hemen servis yapın.
450 g sosis
100 g burgu ya da fiyonk makama 100 g küçük brokoli; çiçeklerine ayrılmış 50 g rendelenmiş çedar peyniri Sos için: 50 g. tereyağı
425 g (yaklaşık 2 su bardağı) süt 1/2 çorba kaşığı hardal, yeterince tuz ve karabiber
1 Sosisleri sık sık döndürerek, altın sarısı renk alıncaya kadar ızgara edin. Her birini birer ısırık büyüklüğünde parçalara ayırıp, bir tabağa koyarak: sıcak kalmalarını sağlayın.
2 Sosisleri ızgara ettiğiniz sırada büyük bir tencereye su koyup, biraz tuz serperek, kaynayan su ya makarnaları atıp, hemen karıştırın. Su yeniden kaynamaya başlayınca, tencerenin kapağı açık ola­rak, pişinceye (yaklaşık 7 dakika) kadar haşlayın.
3 Bu arada, bir başka tencerede (istenirse biraz peynir tadını artırmak istiyorsanız, sosa, 50 g daha rendelenmiş çedar peyniri katıp, tencereyi ateşten alarak, peyniri eriyinceye kadar karıştırın.
Yanında yeşil salatayla servis edebilirsiniz.
SOSİSLİ YUMURTALI BÖREK •4KİŞİLİK
50 g tereyağı 125 g zeytinyağı
1 dişsarmısak
2 kaim dilim ekmek; kabukları çıkarılıp, 6 mm ‘lik küpler biçiminde doğranmış
250 g küçük kokteyl sosisi
4 yumurta
yeterince tuz ve karabiber
3 büyük taze soğan; irice doğranmış
1 Zeytinyağını ve tereyağının yarısını (25 g) bir ta­vada ısıtın. Sarmısağı tavaya koyup, ısınınca bir ça­talın tersiyle ezerek, hemen karıştırın; sonra ek­mek küplerini ekleyin.
2 Ekmek küplerini sık sık karıştırarak, kıtır olun­caya ve açık altn şansı renk alıncaya kadar (2-3 dakika) kızartın. Tavayı ateşten alıp, kızarmış ekmek küplerini delikli kepçeyle, emici bir kâğıt üs­tüne aktararak, yağlarının süzülmesi için bekletin.
3 Bu arada sosisleri sık sık döndürerek, iyice pişip, hafifçe kahverengimsi bir renk alıncaya kadar ız­gara edin (10-15 dakika). Izgaradan alıp, her bi­rini ikiye bölerek, sıcak kalmalarını sağlayın.
4 Yumurtaları bir çorba kaşığı suyla hafifçe çırpın. Tuzu ve biberi ekleyerek, birkaç kez daha çırpın.
5 Tereyağının geri kalanını (25 g) küçük bir tava ya da omlet kabı içinde ısıtın. Doğranmış taze so­ğanların birazını süsleme için ayırıp, geri kalanını tencereye koyup, karıştırarak 1-2 dakika hafifçe kızartın. Çırpılmış yumurtayı ekleyip, kısık ateşte sık sık karıştırarak, yumurtalı karışımı pişmeye başlayıncaya kadar (ama sertleşmesin) pişirin.
6 Yarım sosisleri ve kızarmış ekmek küplerini ek­leyip, bir çatalın tersiyle iyice yumurtalı karışımın içine bastırın. Yumurtalı karışım iyice katlaşıncaya ve içindeki kızarmış ekmekler ısınıncaya kadar (1-2 dakika) pişirin. Tavayı ateşten alıp, yumurtalı böreği üçgenler biçiminde kesin ayırdığınız soğan parçacıklarıvla süsleyerek, hemen servis vapın.
AŞÇININ TAVSİYELERİ
Kullandığınız ekmeğin bir günlük kadar bayat olmasına dikkat edin; yoksa küp biçiminde kesmek çok güç olur ve tavada çok yağ emer.

KIZARTILMIŞ SEBZELİ SOSİS •4KİŞİLİK
450 g kaim sosis
4 çorba kaşığı zeytinyağı
lOOg havuç; İnce çubuklar halinde kesilmiş
100 g şalgam (istenirse); ince çubuklar halinde
kesilmiş
225 g pırasa; yeşil saplarıyla, ince dilimlenmiş i küçük kırmızı ya da yeşil dolmalık biber;
ortadan ikiye kesilip, çekirdekleri
ayıklandıktan sonra ince şeritler halinde kesilmiş 1 küçük elma; soyulup ortadan ikiye
kesilerek temizlenmiş ve ince doğranmış küçük kabak; iyice yıkanıp kabuklan soyulmadan ince dilimlenmiş 3 çorba kaşığı soya sosu ya da ketçap 1 çorba kaşığı tozşeker
1 Zeytinyağının yansını (2 çorba kaşığı) bir tavaya kovup, orta ateşte ısıtn. Isınınca sosisleri koyup, her yanlan aynı derecede iyice pişinceye ve altın sarısı kahverengi renk alıncaya kadar kızartın. Ta­vayı ateşten alıp, sosisleri iri parçalara bölerek, bir kenarda sıcak kalmalarını sağlayın.
2 Büyük bir tavaya kalan zeytinyağını (2 çorba ka­şığı) koyup, tavayı orta ateşe oturtun. Yağ ısının­ca havuçlar, şalgamlar ve pırasaları ekleyip, sürekli karıştırarak 4-5 dakika pişirin. Kırmızı ya da yeşil dolmalık biber parçaları, elma ve kabak dilimlerini katp, 2-3 dakika daha karıştırarak pişirin.
3 Soya sosu ya da ketçap ile şekeri ekleyip, sosis parçalarını da katarak, sebzeler yumuşayıncaya (ama gevrekliklerini yitirmemelidirler) kadar (1-2 jy dakika) pişirmeyi sürdürün. Tavayı ateşten alıp, kızartlmıs sebzeli sosisleri, sıcak servis yapın.
AŞÇIDAN PÜF NOKTALAR
Sebzelerle birlikte, tavaya biraz haşlanmış mısır tanesi ve bir avuç çekirdeksiz kuruüzüm ekleyebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler