Epidural Blok İle İlgili Sorular

Prosedür acı verecek mi?
Epidural iğnesinden önce sırtınız lokal anesteziyle uyuşturulacağı için hafif bir rahatsızlık dışında bir şey hissetmeniz pek olası değildir.

► Ya epidural işe yaramazsa?
Eğer lokal anestezi epidural boşluğa düzenli şekilde yayılmazsa karnınızın veya kalçanızın bir kısmının etkin bir şekilde uyuşmadığını fark edebilirsiniz. Bazen bu uyuşukluk vücudunuzun tek tarafında olabilir. Ancak anestezi uzmanı kateterin yerini değiştirerek ve ilacın tüm sinir liflerine eşit şekilde ulaşması için sizden pozisyonunuzu değiştirmenizi isteyerek sorunları kolayca çözebilir. Nadiren vücudun epidurali kabul etmediği durumlar olabilir. Bu durumda anestezi uzmanı kateteri baştan takmaya karar verebilir.

► Daha önce sırtımı incitmiştim, bu epidural almamı engeller mi?
Bu sorunun cevabı daha önceki sakatlığınızın niteliğine ve ciddiyetine bağlıdır. Ama genel olarak konuşmak gerekirse daha önceki bir sırt incinmesinin epidural anesteziyi engellemesi pek olası değildir. Yapılacak en mantıklı şey doğum öncesinde kadın doğum alanında uzman bir anestezi uzmanıyla görüşmek olacaktır. Böylece en uygun analjeziği bulmak için yardım alabilirsiniz.

Epidural Blok

► Epidural kateteri omuriliğime zarar verebilir mi?
Kateterin omurganız içinde hareket etmesi çok düşük bir ihtimaldir. Ama eğer olursa, uyuşan alan yukarı veya aşağı kayacağı için uzmanlar bunu çabucak fark edecek ve düzeltecektir. Epiduralin omuriliğinize zarar vermesi veya sizi felç etmesi hemen hemen imkânsızdır.

► İkinci aşamada bebeğimi iterek dışarı çıkartabilecek miyim?
Evet itebilirsiniz, ama epidural alırken ıkınmak biraz daha zor olacaktır. Bunun nedeni kasılmalarınızı hissedemediğiniz için ikinci evre kasılmalarıyla gelen itme güdüsünü yaşayamayacak olmanızdır. Yani ne zaman ıkınmanız gerektiğini, bilemeyebilirsiniz. Ancak ebeniz, kasılmaların başladığını size haber verecektir ve birlikte bu kasılmaları etkin bir şekilde kullanmanın yolunu bulabilirsiniz.
ikinci aşamayla başa çıkmanın bir diğer yolu da epiduralin etkisinin yavaş yavaş geçmesini beklemektir, böylece kasılmaların farkına varacak ve ıkınmaya başlayabileceksiniz, daha da önemlisi perineum bölgenizde nereye odaklanmanız gerektiğini anlayabileceksiniz.

► Ameliyatlı doğum yapmam daha mı uygun olur?
Epidural alan kadınların ikinci aşamada ıkınma ve itme yetileri azaldığından epidural alımının vakumlu, forsepsli veya sezaryen doğum ihtimalini artırdığına yönelik  genel bir kanı bulunmaktadır. Ben deneyimli bir ebe ile vajinal yolla doğum yapmak isteyen bir kadının birlikte doğumu geciktirmeden normal yolla vajinal doğum yapabileceğine inanıyorum.

► Bebeğim etkilenecek mi?
Epiduralin içindeki anestetik ilaçların hiçbiri plasentadan geçmez ve bebeğinizi etkilemez. Ancak epidural tansiyonunuzu düşürebileceği için fetal sıkıntıya neden olabilir. İşe bu yüzden epidural alarak doğum yapan kadınlar sürekli CTG ile takip edilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler