Fiziksel Yakınlaşma Nasıl Olmalı

FİZİKSEL YAKINLAŞMA
Elin derisi son derece duyarlıdır ve tenin ten­le teması hem duyuları etkiler hem de kişiyi rahatlatır. Dokunuşlarla kendinizi birbirinize alıştırırsınız. Her tür dokunuş (dostça okşama­lar, beden masajı ya da daha yakın okşamalar), rahatlamanızı ve yakınlaşmanızı sağlayarak günlük yaşamın stresini alır. Dokunulmak sizi çocukluğunuzun sıcacık güvenliğine geri götürürken, birisini okşamak, ilgi ve sevgi verdiğinizi hissettirebilir. Dokunuş ikinizi de uyarır ve gerilimi alır.

Cinsel ilişkiye kadar gitmese de okşama ve dokunma, bir çiftin yakınlaşmasına yardım edebilir. Duyusal odaklanma ilkelerini kullanarak, acele etmeden hoşlandığınız şeyleri çıkarabilirsiniz. Cinselliği birlikte keşfederek, hem bir çift hem de birey olarak birbirinizle ilgili çok şey öğrenebilirsiniz ve bu, ilişkinizin zor anlarında ayakta durmanızı sağlayacak heyecan ve güveni oluşturmanıza katkıda bulunur. Gün içinde, kendinizi birbirinizin kollarına bırakabileceğiniz bir zaman ayırmak, ses­siz ve sakin olmak, yakınlığın gerektirdiği bir­liktelik ve sevgiyi güçlendirecektir.

GEREKSİNİMLERİNİZİ KONUŞUN
Konuşma yeteneği, yaşamın birçok alanında olduğu gibi en yakın ilişkileriniz için de gerek­lidir. Yatakta ne istediğinizi söyleyebilirseniz, en iyi seksi yakalayabilirsiniz. Ancak, istek­lerinizle ilgili konuşma ve sizin için neyin iyi neyin kötü olduğu konusunda dürüst olma düşüncesi, hem kadın hem de erkek için birçok korkuyu beraberinde getirir. Örneğin, reddedilebileceğinizi düşünebilir ya da cinsellikle ilgili konuşma fikrini utanç verici bulabi­lirsiniz. Ayrıca, istediğinizi yapmadığını söyleyerek, derinden sevdiğiniz kişiyi incitmek­ten korkuyor olabilirsiniz. Başka zamanlarda, ne istediğinizi bilmiyor bile olabilirsiniz (ör­neğin, yorgunluğun ve yeterince uyumanın seks yapmaktan daha önemli olduğu doğum­dan sonra). www.kadinlarportali.com

İlişkilerle ilgili unutmamanız gereken gerçek, konu seks ya da ev işleri ol­sun, eşinizin aklınızdan geçenleri okumasını beklememeniz gerektiğidir. Açıklama ve rica etme, eşit kişiler arasındaki ilişkinin bir parçasıdır. Size neyin zevk verdiğini değer­lendirmeniz ve eşiniz kadar sizin de bunları istemeye hakkınız olduğunu anlamanız gerekir. Örneğin erkek, cinsel birleşmeyi kadın hazır olmadan önce başlatmak isteyebilir. Sevgiyle (ama ısrarla) daha çok ön sevişme istemek zevkinizi artırır. Eşinizin klitorisinizi okşama biçimini sevmiyorsanız, elini yumuşak bir hareketle yeniden yönlendirerek bunu belli edin. Beden dilinizi kullanabilir ve hareketi kendi bedeninize uygulayarak tercihlerinizi eşinize belli edebilirsiniz. Bazen, eşiniz artan arzularınızı karşılayamabilir (çok yorgundur, uykuya dalmıştır ya da evden uzaktadır). Bu durumda mastürbasyon en iyi çözüm olabilir.

Konuşma, ister karşı cinsle ister aynı cinsle olsun, bütün ilişkilerin bir parçasıdır. Bir ka­dın, diğerinin ne istediğini içgüdüsel olarak bilebileceğini düşünür ancak bütün kadınların aynı şeyden zevk alması gerekmez (ve bunu öğrenme süreci zevkliyse, ilişkiyi geliştirebilir). Yakınlık, eşinize ve kendinize karşı dürüst ol­manıza dayanır.

Her ilişkide iniş çıkışlar olur ve seks doğası gereği, her seferinde kusursuz ya da doyuru­cu olmayabilir. Bunu biliyorsanız, siz ve eşiniz birbirinize güvenmeyi öğrendiyseniz, beklen­meyen bir olay olduğunda gülüp geçebilir­siniz. Bu tür sıcaklık ve mizah, sevgi dolu bir ilişkinin önemli yakınlaşma öğelerindendir.

Dokunmanın sınırları
İlişki geliştikçe, bedenin hangi noktalarına dokunmanın iyi olacağıyla ilgili inisiyatif kullanmanız ve tercihlerinizi eşinize ilet­meniz önem kazanır. Dokunma uyarıcı olabileceği gibi, endişe verici ya da teh­likeli de olabilir.

– Oturmuş bir ilişkide, belirli bir dokunu­şu sevmiyorsanız (eskiden sevmiş olsanız bile), bunu eşinize söyleyin. Ş Yeni bir eşle birlikteyseniz ve hemen her konuda kendinizi rahatsız hissediyor­sanız, bunu en kısa zamanda karşınızdaki­ne söyleyin. Siz rahatsız olmayı ve eşiniz değişmemeyi sürdürüyorsa, bu durumdan kurtulmanız gerekir.

– Bekarsanız, cinsel sınırlarınız konusun­daki açık tavrınızı ilişkinizin en başında belirleyin.

– Kendinizi istismarcı bir ilişkinin içinde bulursanız, bunun içerdiği tehlikelerin bi­lincinde olun ve kendinizi fiziksel şiddetten korumak için harekete geçin. Yerel yardım hatlarından, kadın sığınma evlerinden ya da polisten yardım isteyin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler