GEBELİKTE İDRAR KAÇIRMA

Hamilelerde en sık görülen sorun sık görülen ürolojik problem sık idrara çıkma ve idrar kaçırmadır. Utanma, çekinme gibi nedenlerle hamilelerin bir çoğu bu durumu saklar.

Hamilelikte idrar kaçırma iki şekilde görülür.

Urge inkontinans : Tuvalete gidene kadar idrar kaçırmadır. Mesane duvarının idrar yolu enfeksiyonları sonucunda hassaslaşması ile ortaya çıkar.

Stres inkontinans : Öksürme aksırma gibi karın içi basınç artırıcı hareketlerle idrar kaçırmadır. Mesane ile idrar yolu ( üretra ) arasındaki sfinkterin görevini yeterince yapamaması ile ortaya çıkar.

Gebelikte böbrekten geçen ve süzülen kanın miktarı dolayısıyla idrar miktarı artmaya başlar. Bu durum sık sık idrarın gelmesine ve çabuk sıkışmaya yol açar. Büyüyen rahim idrar torbasını yukarıya ve geriye doğru iter. Ayrıca gebelikte progesteron hormonu artar. Progesteron hormonunun artışı mesane ile idrar yolu ( üretra ) arasındaki sfinkterin gevşemesine neden olur. Hamilelik döneminde idrar yolları enfeksiyonları da daha sık görüldüğünden mesane duvarı hassaslaşır sıkışınca idrar meydana gelir. Ayrıca aşırı kilolu kadınlarda, daha önce çok doğum yapmış veya 4 kilonun üzerinde bebek doğuran kadınlarda idrar kaçırma riski daha fazladır.

İdrar kültürü ve antibiyogram mutlaka yapılmalı ve idrar yolu enfeksiyonu var ise tedavi edilmelidir. Hamilelik esnasında oluşan fizyolojik değişiklikler sebebi ile doğum sonrası 6 hafta geçinceye kadar diğer ürolojik tetkiklerin yapılması lüzumsuzdur. Gene hamilelik sırasında cerrahi tedavi uygulanması gereksizdir. Hamilelik döneminde aşırı kilo alımı varsa doğum sonrası bu kiloların verilmesi önerilmelidir. Bundan sonra idrar kaçırmalar devam ediyor ve enfeksiyon yoksa üroflowmetri ve ürodinamik incelemeler, sistoskopik inceleme, idrar kaçırma tipini belirleyecek testler yapılıp idrar kaçırma tipine göre tedavi seçimi yapılmalıdır.
Hastalara işeme egzersizleri ve perine kaslarını çalıştırıcı egzersizler ( Kegel eksersizleri )öğretilir. Bu egzersizlerle idrar kaçırma şikayetleri oldukça azalır. Doğum sonrası 6 hafta süreyle bu egzersizin yapılması sonraki problemleri engellemede çok faydalıdır. Tüm bunlara rağmen şikayetler devam ediyorsa, ameliyat ile mesane ile idrar yolu ( üretra ) arasındaki bozulmuş anatomik ilişki düzeltilmeye çalışılır. Ameliyat sonrası başarı oldukça yüksektir.

Kegel Eksersizi Nasıl Yapılır ?

Kegel eksersizleri çok kolay ve herkesin her zaman her yerde yapabileceği eksersizlerdir. Ancak hastaların bu eksersizleri doğru yapmaları için eksersiz yaparken hangi kaslarını kasmaları gerektiğini anlamaları ve bu hareketleri yaşamının ayrılmaz bir parçası ve alışkanlığı haline getirmeleri lazımdır. Egzersiz yapacağınız kasları bulmak için vajeninizde bir tampon olduğunu hayal edin ve onun düşmesini engellemek için kaslarınızı sıkın. Kastığınız kaslar egzersiz yaptırmanız gereken kaslardır. Bir diğer yolda idrar yaparken birden idrarınızı durdurmak için kaslarınızı kasın. Bu hareket Kegel egzersizidir. Bunu hangi kasları kasmanız gerektiğini anlamak için yapın Kegel eksersizini idrarınızı yaparken değil otururken, TV seyrederken, ütü yaparken vs. yapacaksınız. Eğer doğru yapmazsanız yarar yerine zarar görebilirsiniz. Kegel eksersizlerine günde 3 kez 25 kasma hareketini yaparak başlayın, her kastığınızda 10 a kadar sayın ve her hafta kasma sayınızı 25 er kez arttırın. 4 hafta sonra günde 3 kez 100 kasma yapacaksınız. Bu oldukça iyi bir rakamdır ve hastalar tarafından rahatlıkla yapılabilir. Bu şekilde yıllarca Kegel eksersizleri yapabilirsiniz .

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler