Güneş lekeleri nasıl yok edilir?

Güneş lekeleri, cilde herhangi bir koruyucu faktörlü kremler sürmeden direk güneşin zararlı ışınları altına çıkmak suretiyle oluşan ve bir türlü gitmeyen cilt lekeleridir. Burada kişilerin en çok karıştırdığı nokta ise güneş lekesi ile çil lekelerini ayrıt edemiyor oluşlarıdır. Aradaki fark, güneş lekeleri ciltte oluştuktan sonra bütün mevsimlerde cildiniz öylece durur ve gitmez. Ama güneşten kaynaklanan çil lekeleri, yaz mevsimi bitip sonbahara girdiğiniz an tamamen cildinizden yok olmaya başlar. Yani çil lekesi geçici, güneş lekesi tedavi edilmez ise kendiliğinden geçmeyen kalıcı lekelerdir.

Güneş lekeleri tıp dilin de ‘’lentigo’’ diye anılan, şekil itibariyle çilden daha büyük olan, yıldız gibi uzantıları olan ve muhtemelen de birleşmeye meyilli cilt lekeleridir.
Güneş lekeleri nasıl yok edilir Güneş lekelerinin oluşumunda yapılan en büyük iki hata güneş koruyucu olan faktörlü kremler sürmeden güneşin altına çıplak ciltle çıkmak ve parfüm deodorant gibi ürünleri güneş görecek bölgelere sürüp güneşin altına çıkmaktır. Bu iki urumda güneş zararlı ışınlarını direk cilde uygular ve güneş lekeleri oluşmaya başlar. Bunun yanında bazen doğum kontrol hapı kullanan kadınların, yine güneş koruyucu sürmeden güneşe çıktıklarında bıyık bölgelerinde alın bölgelerinde ve yanak bölgelerinde güneş lekesi olduğu görülmektedir.

Güneş lekelerini gidermek için kesinlikle bir uzmandan yardım almalısınız. Uzmanınız size güneş lekelerinizin ne zaman ve hangi etkenlere bağlı olarak meydana geliş sebebine göre, ten renginize göre bir tedavi yöntemi belirleyecektir.
Örneğin beyaz tenli biri iseniz ve güneş lekeleriniz var ise cilt doktorunuz lazer tedavisi ile güneş lekeleri tedavisi uygulayabilir. Zira beyaz tenlilerde güneş lekelerini lazerle tedavi etmek oldukça başarılı sonuçlar verir.
Bunun yanında peeling yöntemi ile güneş lekelerinin tabaka yayılımına bağlı olarak güneş lekesinin giderilmesi için işlemler yapılabilir.
Bunlar haricinde cilt doktorunuzun tavsiye edebileceği ve sizin evde kendinizin uygulayabileceği uzun vadede yavaş yavaş cildinizi soyarak güneş lekesinden kurutulabileceğiniz kremler tavsiye edebilir.
Güneş lekelerini gidermek için kesinlikle doktor önerisi ile hareket etmek gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Müge dedi ki:

    yaaa benim de lekelerim yazın beni çook rahatsız ediyor. almanyadan gelen Drula leke kremi varmış…hep olumlu yorumlar var ama başka kullanan var mı??

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler