Günlük Kalori İhtiyacınızı Kendiniz Hesaplayın

Kalori İhtiyacı nedir ?  Kalori ihtiyacı üç ana grupta incelenir.
1. Bazal Metabolizma; Hiç bir enerji harcamadan uyurken otururken, dinlenirken harcadığınız kalori miktarını kapsar. Günde harcanan kalorinin %60 ı veya %80 ını bazal metabolizma hızı karşılar.
2. Egzersizle Harcanan Kalori; gün içerisinde uyguladığımız vücut hareketleri ile harcadığımız kaloridir.
3. Diyetle alınan besinlerin sindirimde harcanan enerji;diyet esnasında aldığımız besinleri sindirilmesini sağlayan kalorileri kapsar.Bazal metabolizma hızı diyetle ne kadar zayıflayabileceğini belirleyen en önemli faktördür. Bazal metabolizma hızını etkiyen en önemli faktörler ise, yaş, genler, vücut ağırlığı, yapılan egzersizler, vücut ısısı ve cinsiyettir. Bazal metabolizma hızı vücuttaki maddelerin birbirine dönüşmesi gibi biyolojik olayların bütününü kapsar. Mesela ağızdan alınan bir şekerin karaciğerde yağa dönüşüp cilt altındaki yağ deposunda saklanması gibidir. Fiziksel aktiviteleriniz de egzersizlerinizi arttırdığınız taktirde metabolizma hızınızı ve günlük kalori ihtiyacınızı da arttırabilirsiniz.

günlük kalori hesaplamaGünlük kalori ihtiyacı kişiden kişiye değişir çünkü günlük kalori ihtiyacını hesaplamada yaş, cinsiyet vücut ağırlığı gibi faktörler önemlidir. Kalori tahmini yaparken Harris–Benedict prensibi kullanılır. Bu prensip de önemli faktörler kişinin yaşı, kilosu ve boyuna göre hesaplanan bazal metabolizma hızına ilaveten günlük harcanan enerjiye eşdeğer alınan besinlerdir.
Bazal metabolizma hızın hesaplanmasında kullanılan formül

Kadınlarda metabolik hız
655 + 9,6 X ( kg cinsinden kişinin ağırlığı ) +1,8 X ( cm cinsinden kişin boyu ) – 4,7 X ( kişinin yaşı )

– Erkeklerde metabolik hız
66 + 13,7 X ( kg cinsinden kişinin ağırlığı ) + 5 X ( cm cinsinden kişin boyu ) – 6,8 X ( kişinin yaşı )

Yukarıda ki formüle kendi boyumuzu kilomu ve yaşımızı yerleştirip sonuca ulaşırsak metabolik hızımızı öğrenmiş oluruz ve bu formülden çıkan sonuçta öğrendiğimiz metabolik hız diyet yaparken ne kadar enerji harcayabildiğimizi görmemizi sağlayacaktır. kalori harcanmasında ki en önemli faktör bazal metabolizma hızımızın yüksek olmasından kaynaklanmaktadır ki günlük kalori harcanmasının en büyük kısmını bazal metabolizma hızımız belirlemektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Spam Testi:

kadın sitesi kategoriler