Hamilelere Sıcak Uyarısı

Artan sıcaklarla birlikte uzmanlar hamilelerin sıcakta gezme konusunda daha dikkatli olmalarını istedi.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Bülent Tıraş, sıcaklarla birlikte hamile kadınların dikkat etmesi gereken konuları açıkladı. Hamile kadınların özellikle yaz sıcaklarında beslenmelerine dikkat etmesi gerektiğini kaydeden Tıraş, besin zehirlenmeleriyle karşılaşılabileceğinin de unutulmamasını istedi. Sıcak havalarda dışarıda gezilmemesi gerektiğini vurgulayan Tıraş, doğrudan güneş ışınlarına maruz kalmayı gerektirecek faaliyetlerden de kaçınılmasını istedi.

Topuklu Ayakkabı ve Strech Kıyafetlerden Kaçının

Prof. Dr. Tıraş, hamileliğin özellikle ilerleyen aylarında topuklu ayakkabı ve strech kıyafetlerin giyilmesinden kaçınılması gerektiğini kaydetti. Bu tür kıyafetlerin yaz aylarında bunaltıcı olduğunu hatırlatan Tıraş, “Kullanacakları güneş yağlarını da doktora danışmalılar” dedi.

Süt yerine yoğurt, ayran, peynir ağırlıklı beslenmenin yaz ayları için daha uygun olduğunu ifade eden Tıraş, deniz ürünlerinde de seçici davranılmasını, kabuklu deniz ürünlerin tüketilmemesini tavsiye etti. Tıraş, yaz aylarında artan piknik alışkanlığını da değerlendirerek, mangal kömürünün kimyasal maddeler içerdiğini ve bu yüzden önerilmediğini açıkladı. Yapılacak egzersizlerde yüzmenin tercih edilmesini öneren Prof. Dr. Tıraş, burada da havuz yerine denize girilmesinin altını çizdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler