Hamilelik Döneminde Suçiçeği

Çocukken suçiçeği geçirdiniz mi? Eğer geçirmediyseniz, hamilelik sırasında bu enfeksiyonu geçirecek olan 2.000 kadın­dan biri olabilirsiniz. Suçiçeği bir çocuk­luk hastalığıdır; vakaların yalnız % 2’si 15-49 yaş grubu arasında ortaya çıkar. Amerikan Hastalık Kontrol Merkezi, Amerikan Pediatri Akademisi ve Ameri­kan Aile Hekimleri Akademisi, 1 yaşında veya daha büyük sağlıklı çocukların suçi­çeği aşısı olmalarını önerir, bu aşı genel­likle çocuklara 12 ila 18 aylıkken yapılır.

Eğer hamilelik sırasında suçîçeğine ya­kalanırsanız, kendinize çok iyi bakmanız gerekir. Suçiçeği bulaşan yetişkinlerin % 15’inde bir tür zatürree gelişir, bu du­rum özellikle hamileler için ciddi olabi­lir. Eğer hamilelik sırasında suçiçeği olursanız, doğumdan hemen önce bebe­ğinize de bulaşabilir ve yenidoğan bebek için ciddi bir problem olabilir.

Eğer hamileyken bu enfeksiyona ma­ruz kalırsanız, hemen doktorunuzla ileti­şim kurun! Bu çok bulaşıcı uçuk virüsü­ne belirgin bir şekilde maruz kalan ha­mile bir kadın, varicellazoster immün globulin (VZIG) almalıdır. Eğer hastalık bulaştıktan sonra 72 saat içinde VZIG alırsanız, enfeksiyonunuz önlenebilir veya belirtilerin ciddiyetini azalabilir. Eğer size suçiçeği bulaşırsa, doktorunuz büyük bir olasılıkla, belirtileri azaltmak için sizi asİklovir ile tedavi edecektir.

Eğer hamilelikte bu hastalığa maruz kalırsanız ve enfeksiyon kapmayacak ka­dar şanslıysanız, bir sonraki hamileliği­nizden önce aşı yaptırmayı unutmayın!

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. ilahe dedi ki:

    Merhaba,men azeriyem.15-16 haftaliginda su cicegi hastaligina tutulmusham.hastaligim ne kadar risklidir?

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler