Hamilelik Döneminde Kilo Alımı

Hamilelik sırasında kadınların aldığı kilo miktarı değişir. Aslında, kilo verme durumundan toplam 25 kilo veya daha fazla kilo almaya kadar değişir.

Komplikasyonların bu kilo değişim­lerinde en uç noktaya kadar arttığını bi­liyoruz. Bu yüzden, hamilelik sırasında kilo alımı için “ideal” olarak bir rakam belirlemek zordur. Alacağınız kilo mik­tarı, hamile kalmadan önceki kilonuz tarafından etkilenir.
Uzmanların birçoğu, 20. haftaya ka­dar haftada 300 gr, daha sonra 20. ile 40. hafta arasında haftada 450 gram ki­lo alınmasını önerir.

Diğer araştırmacılar kilo alım mikta­rının, az kilolu, normal kilolu ve çok ki­lolu kadınlar için kabul edilebilir oldu­ğunu belirtmektedir. Aşağıdaki tabloya bakınız.

Eğer hamilelik sırasında kilo alımı konusunda sorularınız varsa bunları doktorunuzla konuşun. Doktorunuz hamileliğiniz boyunca ne kadar kilo almanız gerektiğini size tavsiye ede­cektir.

Hamileyken rejim yapmak akıllıca bir fikir değildir, ama bu kalori alımını­zı takip etmemeniz anlamına gelmez. Kalorilerinize dikkat etmelisiniz! Yedi­ğiniz gıdalardan uygun besinleri almak bebeğiniz için önemlidir. Siz ve geliş­mekte olan bebeğiniz için besin sağla­yacak gıdaları seçin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler