Hamileliğin 6. Haftasında Bebeğin Büyüklüğü ve Gelişimi

Gelişmekte olan bebeğinizin baş böl­gesinden poposuna kadar olan uzunluğu 2 ile 4 mm arasındadır. Baş bölgesinden poposuna, oturma pozisyonundaki yük­seklik yani “oturma boyu” baş bölgesin­den topuklara kadar olan uzunluktan da­ha sık kullanılır, çünkü bebeğin bacakla­rı genellikle kıvrık durumdadır, bu da öl­çümü zorlaştırır.
Bazen, uygun cihazlarla, 6. haftadan itibaren kalp atışı ultrasonda görülebilir. Ultrason 11. Hafta bölümünde ayrıntılı biçimde ele alınmıştır.

Bebeğinizin Büyümesi ve Gelişimi

Bebeğiniz şu anda embriyo dönemin­dedir (gebe kaldıktan sonra ve 10. hafta arası veya gebe kalma ve fetal gelişimin 8. haftası arası). Bu, bebeğinizde son de­rece önemli gelişmenin olduğu bir dö­nemdir! Bu dönem, embriyo gelişimim engelleyecek faktörlere en çok açık ol­duğu zamandadır. Sakatlıkların çoğu, bu kritik zamanda oluşmaya başlar.

Bu gelişmenin sonucu, baş ve kuy­ruk bölgesinden oluşan bir vücut şeklidir. Bu süre içinde, nöral oluklar kapanır ve ilk beyin odacıklan oluşur. Ayrıca gözler de oluşur ve organ tomurcuklan belirir. Kalp boşlukları birleşir ve kalp kasılma­ları başlar. Bu, ultrasonda görülebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler