Hamilelik Öncesi Doğum Kontrol Yöntemini Bırakmak

Hamile kalmaya hazır olana kadar bir doğum kontrol yöntemi kullanmaya de­vam etmek önemlidir. Eğer tıbbi bir ra­hatsızlığınız İçin tedavinin ortasındaysanız veya çeşitli testler yaptırıyorsanız hamile kalmadan önce tedavi sürecinin veya testlerin bitmesini bekleyin. (Eğer bir tür doğum kontrol yöntemi kullanmı­yorsanız temel olarak hamile kalmaya çalışıyorsunuz demektir.) Düzenli olarak kullandığınız doğum kontrol yöntemini bıraktıktan sonra, âdet dönemleriniz normale dönene kadar başka bir doğum kontrol yöntemi kullanın. Prezervatif, spermatisid, köpük veya diyafram seçe­bilirsiniz.

~ Doğum Kontrol Hapları veya Bantları

Doktorların çoğu, doğum kontrol hapları­nı veya bantlarını kullanmayı bıraktıktan sonra, hamile kalmadan önce iki veya üç âdet dönemi beklemenizi önerir. Doğum kontrol yöntemlerini bıraktıktan hemen sonra hamile kalırsanız, ne zaman hamile kaldığınızı belirlemek zor olabilir. Bu du­rum doğum tarihinizi belirlemeyi zorlaştırır.

~Rahimiçi Spiral

RIA (spiral) kullanıyorsanız, bunun hamile kalmayı denemeden önce çıkar­tılmasını sağlayın. Bununla birlikte, bir RIA yerİndeyken hamile kalmak da mümkündür. Eğer RIA ile ilgili herhangi bir enfeksiyon belirtisi görürseniz, ha­mile kalmadan önce bu konuyu doktora iletin. RIA’yı çıkarttırmak için en iyi za­man âdet dönemidir.

~ Norplant (Doğum Kontrolü İçin Kola Takılan Deri Altı Kapsülleri)

Norplant kullanıyorsanız, çıkarttıktan sonra hamile kalmak için, en az iki ya da üç âdet döneminin geçmesini beklemeli­dir. Norplant çıkarıldıktan sonra, âdet dö­nemlerinizin normale dönmesi birkaç ay alabilir. Eğer Norplant’ı çıkarttıktan he­men sonra hamile kalırsanız, ne zaman hamile kaldığınıza ve doğum tarihinizin ne olacağına karar vermek zor olabilir.

~ Depo Provera Üç Aylık (Doğum Kontrol İğnesi)

Doğum kontrolü için kullanılan bir hormon enjeksiyonu olan depo provera, hamile kalmayı denemeden en az 3 ila 6 ay öncesinden bırakılmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler