Hamilelikte Beslenme Düzeni

Folat,folasin veya B9 vitamini olarak da isimlendirilen folik asit hamilelik dö­neminde sizin için önemlidir. Araştırma­lar, hamilelikte folik asit almanın nöral tüp kusurlarını önlemeye veya azaltma­ya yardım ettiğini göstermektedir. Bu kusurlardan bazıları spina bifida (omuri­liği ve sinirleri açıkta bırakarak omurga­nın alt kısmı açık kalır); anensefali, (beynin ve omuriliğin ‘doğuştan’ olma­ması); ensefalosel, (beynin kafatasında bir boşluğa doğru çıkıntı oluşturması) şeklindedir.

Folik asit yetersizliği anne adayında anemi ile sonuçlanabilir. Çoğul ceninlerde veya anne Crohn hastalığı (Kronik bağırsak iltihabı) veya alkolizm­den muzdaripse folik asit takviyesi ge­rekebilir.

Doğum öncesi vitaminler 0.8 mg ile 1 mg folik asit içerir. Bu genellikle normal bir hamileliği olan bir kadın için yeterli­dir. Araştırmacılar, anne adayının hami­lelik Öncesi ve hamileliğin ilk 13 hafta­sında günde 0.4 mg folik asit aldığı tak­dirde spina bifidanın büyük oranda en­gelleneceğine inanmaktadırlar. Bu tüm hamile kadınlar için tavsiye edilir. Ha­mile bir kadının vücudu folik asidin nor­mal miktarının dört veya beş katını dışarı atar. Folik asit vücutta çok uzun süre depolanmadığı İçin her gün yeniden alınmalıdır.

Bir kâse süt ile birlikte zenginleştiril­miş kahvaltılık tahıl yemek ve bir bar­dak portakal suyu içmek bir günlük folik asit ihtiyacınızın yaklaşık yansını sağlar. Folik asit, doğal olarak diğer birçok gıda da bulunur, meyveler, baklagiller, bira mayası, soya fasulyesi, tam tahıl ürünle­ri ve koyu yeşil yapraklı sebzeler gibi. İyi dengelenmiş bir diyet folik asit alımı hedefinize ulaşmanıza yardım eder. Ayrıca Hamilelik için Hazırlanmak bölü­münde folik asit açısından İyi kaynakların listesine bakınız.

Crohn Hastalığı: Genellikle genç erişkin­lerde görülen kronik, bir bağırsak hastalığı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler