Hamilelikte Egzersiz Bebeğinizin Gelişimini Nasıl Etkiler?

Egzersiz, birçok kadın için yaşamın önemli bir parçasıdır. Sağlık hakkında daha fazla bilgi edindikçe düzenli egzer­sizin daha fazla avantajları açığa çık­maktadır.

Düzenli egzersiz bazı tıbbi problemle­rin ortaya çıkma riskini azaltır; kardiyovasküler hastalıklar, osteoporoz (kemik erimesi), depresyon, âdet öncesi gergin­lik sendromu (PMS) ve obezite (şişman­lık) bunlara dahildir.

Hamilelikten önce, hamilelik döne­minde ve hamilelikten sonra seçebilece­ğiniz birçok egzersiz türü vardır. Her bi­rinin kendi avantajları vardır. Aerobik egzersiz, formda kalmak isteyen kadın­lar arasında çok yaygındır. Kas geliştir­me egzersizleri de bedeni kuvvetlendir­mek ve gücü artırmak için yaygın olarak başvurulan bir yoldur. Hamile kadınlar için uygun egzersiz seçimleri, hızlı yürü­me, sabit bisiklet, yüzme ve hamile ka­dınlar için özel olarak hazırlanan aero­bik egzersizleri kapsar.

Aerobik Egzersiz

Kardiyovasküler sağlık için aerobik egzersiz yapmak en iyisidir. Haftada en az 3 kere, dakikada 110 ila 120 kalp atı­şını sabit tutarak, en az 15 dakika sürek­li egzersiz yapmalısınız. Bir dakikada 110 ila 120 kalp atışı oranı, farklı yaşlar­dan insanlar için yaklaşık bir hedeftir.

Eğer hamilelikten önce aerobik egzer­siz yaptıysanız, biraz daha düşük bir se­viyede aerobik egzersize devam edebi­lirsiniz. Eğer bir sorununuz varsa, kana­ma veya erken doğum gibi, başka bir program seçmek zorunda kalacaksınız.

Hamilelik sırasında bedensel zindeli­ği artırmak için yorucu bir aerobik eg­zersiz programına başlamak akıllıca de­ğildir. Eğer hamilelik öncesinde düzen­li egzersiz yapmıyorsanız„ yürüme ve yüzme büyük olasılıkla sizin için iyi olacaktır.
Herhangi bir egzersiz programına, bağlamadan önce doktorunuzla görü­şün. Mevcut kondisyonunuza ve egzer­siz alışkanlıklarınıza göre birlikte uygun bir program hazırlayabilirsiniz.

– Kas Güçlendirme

Bazı kadınlar kaslarını güçlendirmek için egzersiz yaparlar. Bir kası güçlen­dirmek için, kaslarınızın kasılması gere­kir. Üç farklı türde kas kasılması vardır -izotonik, izometrik ve izokinetik. İzotonik egzersiz, gerilme arttıkça kasın kısal­masını gerektirir, örneğin ağırlık kaldır­dığınızda olduğu gibi. İzometrik egzersiz kasın gerilim oluşturmasma neden olur ama uzunluğunu değiştirmez, örneğin sabit bir duvarı iterken olduğu gibi. İzo­kinetik egzersiz ise, kasın sabit bir hızla hareket etmesiyle oluşur, yüzdüğünüzde olduğu gibi.
Kalp ve iskelet kasları genellikle aynı anda güçlendirilemez. İskelet kaslarını güçlendirmek fazla ağırlık kaldırmayı gerektirir ama kalp kaslarını güçlendir­mek için bu fazla ağırlıkları yeterince uzun süre kaldıramazsınız.

Ağırlık kaldırma egzersizi, osteoporozdan kaçınmaya yardımcı olmak için artan kemik yoğunluğunu geliştirmenin en etkili yoludur. Egzersizin diğer avan­tajları, esneklik, koordinasyon, ruhsal durumun iyi olması ve çevikliktir. Eg­zersizden önce ve sonra kasları esnetme ve ısınma esnekliğinizin artmasına ve yaralanmalardan sakınmanıza yardımcı olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler