Hamilelikte Obezite

Obez, yani aşırı kilolu olmak, sizin için olduğu kadar bebeğiniz için de bazı komplikasyonlara davetiye çıkarabilir. Bu risklerle, hamilelik sürecinde de, doğum sırasında veya doğumdan sonraki süreçte de karşılaşabilirsiniz.

Obez olup olmadığınızı belirlemenin en iyi yolu, beden kitle endeksinizi hesap­lamaktan geçer. Her ne kadar kilonuz, yaşınıza, cinsiyetinize, aldığınız kültüre ve tüm bunların sizde nasıl anlam bulduğuna göre değişiklik gösterse de, beden kitle endeksi ile kilonuzu tarafsız bir yolla ölçmüş olursunuz. Bunun için hesap­lama yöntemi şöyledir: Doğum öncesi kilonuzu, boyunuzun metre cinsinden karesine bölün. Örneğin, boyunuz 1 m. 60 cm. ve doğum öncesi ağırlığınız 53 kg. olsun. Bu durumda hesaplamayı şöyle yapıyoruz:
1,6 x 1,6 = 2,56 53/2,56 = 20,7
Bu hesaba göre beden kitle endeksiniz 20,7’dir.
Sağlıklı bir beden kitle endeksi 20 ile 25 arasında olmalıdır. Endeksi 20’nin al­tında çıkanlar düşük kilolu, 25’in üzerinde çıkanlar da aşırı kilolu, yani obez olarak tanımlanacaktır.

Gebelikte Obezitenin Riskleri
Gebelik boyunca her kadın birtakım risklerle karşılaşabilir. Ama obeziteniz var­sa, komplikasyonlarla karşılaşma olasılığınız artar. Kilonuz ne kadar yüksekse riskiniz de o kadar yüksek olur. Obezitesi olan bir kişi şu risklerle karşılaşabilir:

Hamilelikte:
Gestasyonel diyabet: Gebelik diyabeti demek de mümkün
Preeklampsi: Gebelikte tansiyon yükselmesi ve idrarla protein kaybı ile seyre­der
• Bebeğin gelişiminde anormallik
Uyku apnesi: Uyku esnasında horlama ve ardından nefes durması ile seyreder
Doğum sırasında:
Doğumun ilerlememesi ,
• Bebeğin omuzlarının doğum kanalından geçememesi
• Bebeğin kalp atışlarını takip etmekte güçlük
• Doğum sırasında ağrının azaltılmasında güçlük
• Acil sezaryenin gerekli görülmesi
• Sezaryene bağlı artmış komplikasyonlar
Doğumdan sonra:
• Yara enfeksiyonunun sık görülmesi
• Kan pıhtılarının oluşması: Sezaryenden sonra sık görülür
• Doğum sonrası depresyonu

Gebelik Takibi
Obezite sorununuz varsa gebeliğiniz boyunca siz ve bebeğiniz hekiminiz tarafın­dan yakından takip edilecek demektir. Sizde gestasyonel diyabet gelişme riski­nin yüksek olduğunu belirtmiştik. Bu durumu değerlendirmek üzere 26. hafta­da şeker yükleme testi yapılacaktır. Diyabet gelişmişse, doktorunuz sizi muhte­melen bir endokrinoloji uzmanı ile birlikte izlemek isteyecektir. Uygun bir di­yet ve egzersiz programı ile yükselen kan şekeri seviyeleriniz düşürülmeye çalı­şılacaktır. Gerekirse insülin kullanmanız önerilecektir.

Doğum ve Sonrası
Obezitesi olan bir gebeye sezaryen yapmak da birtakım güçlükleri beraberinde getirmektedir. Bu gebelerde epidural ya da spinal anestezi genellikle yeterli ağrı kontrolünü sağlayamamaktadır. Gebeye ameliyat masasında pozisyon vermek ve sezaryen yöntemini uygulamak kolay olmamaktadır. Tüm bu güçlüklere rağ­men obez gebeler genellikle doğum yöntemi olarak sezaryeni tercih ediyor. Si­zin ve bebeğiniz için en doğru yöntemi doktorunuz belirleyecektir. Bebeğiniz doğduktan sonra onu emzirmek için hiçbir engeliniz yok. Aksine emzirmek, bebeğinizde çocukluk çağı obezitesinin gelişme olasılığını aza indirger ve elbette ki onu enfeksiyon ve alerjilerden korur. Emzirmek, aynı zamanda si­zin de kilo vermenizi kolaylaştıracaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler