Hanım Göbeği Tarifi

Ölçüler: (12- 15 adet tatlı için)
Su: 300 gr
Un: 250 gr
Tereyağı veya margarin 100 gr
Tuz 1/2 çay kaşığı
Şeker: 1/2 çay kaşığı
Yumurta : 4 adet
Şurup için
Şeker : 750 gr
Su: 1 yemek kaşığı
Limon suyu

Üzeri İçin:
Kaymak (rulo veya kesme)
Antep fıstığı (ayıklanmış, kıyılmış) 4 yemek kaşığı

Yapılışı:
1. Önce şurubun hazırlanıp soğuması gerekir. Su ile şeker ocağa konur. Kaynayıp tamamen eriyince limon suyu konur.
2. Kıvamı kontrol edilir. (Kaşık şuruba batırılıp çıkartılır. Son damla tırnak üzerine damlatılır, dağıtmıyorsa kıvam olmuş demektir) Ocaktan alınıp soğutulur.
Not: İstenirse limon suyu ile birlikte sıkılmış 1/4 limon kabuğu da koku vermesi için içine atılır. Sonra soğuyunca çıkarılır.
3. Ölçülü su, yağ, tuz ve şeker uygun tencerede ocağa konur. Kaynaymca altı kısılır elenmiş un ilâve edilip tahta ıspatula veya kaşıkla hızla karıştırılır.
4. Hazırlanan hamur devamlı karıştırılarak 5-6 dakika ocak üzerinde pişirilir. Ocaktan alınır.
5. El dayanacak kadar soğuyunca (fazla soğutulmamalıdır) yumurtalar birer birer ilâve edilip hızla karıştırılarak yedirilir, elle yoğurmak daha iyi sonuç verir.
6. Homojen bir hamur elde edilince soğutulur.
7. Çapı geniş, derince bir tava veya tepsiye 3-4 parmak derinliğinde kızartma yağı konur. Hazırlanan hamurdan 1-1.5 ceviz büyüklüğünde parçalar alınır. Çok muntazam yuvarlanır. Üzerinde çatlaklar olmaması gerekir.
8. Hazırlanan yuvarlaklar, el yağlanarak hafif bastırılır. İşaret parmağı yağa batınlârak, yuvarlağın tam ortasından delinir. Parmak içinde çevrilerek delik genişletilir ve muntazam bir halka oluşturulur.
9. İçinde yağ bulunan tepsi veya tavaya, iki katı büyüyecekleri hesap edilerek, hazırlanan yüzü yukarı gelecek şekilde yerleştirilir. Ocağa konur.
10. Tava yağ kızıp hamurlar yukarı yükselinceye kadar hafif hafif sallanır. Hamurlarm alt kısmı renklenmeden, kabuk bağlayınca üst kısmı alta gelecek şekilde, hamur yaralamadan tahta ıspatula veya benzeri ile çevrilir.
11. Kızaran tatlılar önce bir kaba, oradan da hazırlanan soğuk şuruba konur. Şurubun da yayvanca bir kapta olması gerekir. Çevrilerek 5-6 dakika şurubu çektirilir ve şuruptan çıkarılır. Hepsi aynı şekilde tamamlanır.
12. Üzerlerine düzgün dilimlere kesilmiş kaymak konur, ince kıyılmış Antep fistığı içi ile süslenip servis yapılır.
NOT:
1. Aynı hamur hazırlanır. Yarım ceviz büyüklüğünde parçalar alınıp muntazam yuvarlanır. Parmak şekli verilir. Vezir parmağı ismini alır. Aynı şekilde hazırlanır.
2. Aym hamur hazırlanır. 1-1,5 ceviz büyüklüğünde parçalar yuvarlanarak hafif bastırılır. Parmak yağlanarak tam ortasına derince bastırılır. İki dudak şekli belirir. Dilber dudağı ismini alır. Aym şekilde hazırlanır. Kaymak ve fıstıkla süslenir.
3. Hamur hazırlandıktan sonra içine ince kıyılmış 1/2 su bardağı badem konur, tekrar yoğrulur. Yarım ceviz büyüklüğünde parçalar alınır yuvarlanır. (Aslmda kalbura basılarak hazırlanır). Geniş gözenekli süzgeç veya tel yağlanır. Hazırlanan yuvarlak onun üzerine konur. Bastırılarak inceltilir. (1 cm inceliğinde) bükülerek hurma şekli verilir. Bademli hurma tatlısı ismini alır. Aym şekilde tamamlanır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. aslı dedi ki:

    üzerine çikolata sosu dökerseniz Amerikalıların donut tatlısına benzer, çok kullanışlı bir hamurmuş =)

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler