İmpetigo-Cilt İltihabı

İmpetigo çocuklarda sık erişkinlerde ise ender görülen bir deri enfeksiyonudur. Gecikilmezse tedavisi kolaydır. İmpetigo çok bulaşıcı bir deri enfeksiyonudur ve egzama böcek ısırığı uyuz ve yatakta yatmaya bağlı yaraların zedelediği deri bölgelerinin yanı sıra sağlam görünen derilerde de görülür.

Nedenleri
İmpetigo burunda bulunan “stofilokok” adlı bakterilerin yol açtığı bir enfeksiyondur. Zedelenmiş deriye doğru hapşırmakla ya da solukla bulaşır ve hızla yayılarak iltihap ve ağrılı kabarcıklara neden olur. Zamanında önlem alınmaz ve tedavisi yapılmazsa doğrudan temas ya da havlular yoluyla ailenin öteki üyelerine ve başka kişilere bulaşır.

Belirtiler
İmpetigo yüz kafa derisi el ya da dizlerde kırmızı noktacıklar halinde başlar. Bunlar hızlı kabarcıklara dönüşür ve patlayarak açık sarı yapışkan bir sıvı salgılarlar. Daha sonra kuruyarak büyük biçimsiz kahverengi – sarı kabuklar oluştururlar. Enfeksiyon derinin ufak bir bölgesiyle sınırlı kalmışsa başka belirti olmayabilir ancak büyük alanlar söz konusuysa ya da çevre bölgede başka bakterilerin yol açtığı enfeksiyon olmuşsa hasta kendini kötü hissedebilir ateş ve yakındaki lenf bezlerinde büyüme olabilir. Erişkinler hastalığı çoculardan daha hafif geçirirler ancak sıcak iklimlerde enfeksiyonun rahatça üreyebildiği ortamlarda durum değişir.

İmpetigo bağışıklık sistemleri tam olarak gelişmemiş olacağından yenidoğanlarda yaşamı tehliaaae sokabilir. Dolayısıyla impetigolu birinin bebeklere ya da annelerine yaklaşmaması çok önemlidir. Tedavi edilmeyen impetigo bedenin başka yerlerinde apselere neden olabilir ya da nefrit (böbreklerde iltihap) yapabilir. Ancak iki durum da çok ender görülür.

Tedavi
Tedaviye hemen başlamak gerekir. Eğer enfeksiyonlu alan küçükse kabuklar iyileşene kadar günde 3 – 4 kez antibiyotikli krem sürülür. Daha büyük alanlar söz konusu ise ek olarak ağızdan ya da enjeksiyon yoluyla antibiyotik verilmelidir. En önemlisi bulaşmayı önlemektir; başka insanlar başka hastanın kendisinin de korunması gerekir. Hastanın havlusu elini yüzünü sildiği bezi ayrılıp kullandıktan sonra kaynatmalıdır; aynı şey yatak çarşafları ve çamaşırlar için de söz konusudur

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. derya akman dedi ki:

    merhabalar benim oğlum 1,5 yaşında cilt iltihabı oldu parmağında başladı ve kaşıdığı yeri bulaştırdı ve çok hızla yayıldı belinin her iki tarafına kocaman yayıldı doktor antibiyotikli krem ve şurup başladı şimdi iyi çok şükür sadace izleri kaldı krme devam ediyoruz benim korkum bu cilt iltihabı tekrar edici bir rahatsızlıkmı?

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler