Kâhin Kadınlar

Hekate: Çok eski tanrıçalardan biri. Hükmü her yerde geçiyormuş. Gökler, yerler, yeraltında saygı görüyormuş.Demeter’in ve Persophone’nin arkadaşı olması hasebiyle de ayrı bir yeri varmış.
Toplantılarda hakimlere akıl veriyor, sa­vaş ve barışta zafer ve selâmeti temin ediyormuş.

Kassandra: Troya’nın son kralı talih­siz Priamos’un kızıdır. Apollon’un aşık olduğu Kassandra’ya Apollon tarafın­dan yan tanrıçahk verilmiş, gaipten ha­ber alabilme sezgisi bahşedilmiş.

Kirke: Güneş tanrısı Helios’un kızı olan Kirke son derece güzel bir kadınmış. Aia adasında yaşıyormuş. Odysseus’un arkadaşları bu adaya gelince on­ları büyülemiş ve domuz yapmış. Odysseus, Hermes’in tavsiyesiyle yediği bir ot sayesinde büyüden kurtulmuş, arka­daşlarını da kurtarmış.

Sibylle:Gaipten haber veren kadınla­ra verilen isim. Sbylleler , kâhinlerjp kendilerine danışıldığı zaman değil de iç­lerine doğduğu zaman gelecekten haber verirler. Ölümlü olmakla birlikte çok uzun ömürleri vardır.

Pandora: İsminin mânâsı, bütün tanrı­ların armağanıdır. Ölümlü Prometeus, ateş i çalıp insanlara verince Zeus kızar, o ana kadar mutlu yaşayan insanlara kadın musallat ederek cezalandırmak üzere ateş tanrısı Hephaistos’a emir verir. O da çok güzel, göz alıcı bir kadın vücuda geti­rir.Bütün acılar, dertler, ızdıraplar tanrı­lar tarafından bir fıçıya doldurulur ve tanrılar bu fıçıyı Pandora’ya verirler. Pando­ra merak eder, kapağını açar. Bu yüzden deüzüntü kaynağı olan her şey fıçıdan dün­yaya yayılır. Zararın neresinden dönülürse kârdır diye düşünen Pandora fıçının kapağını kapatır. Ama o sırada fıçının içinde sadece ümit kalmıştır.

Pyrrha: Yeryüzünün tufandan sonraki ilk kadını Pyrrha’dır. Masallara göre Zeus, her geçen gün biraz daha günah­kâr olan insanları cezalandırmak için bir tufanla onları yok etmeye karar verir. Tufandan sadece babası Prometeus’un öğüdünü tutarak bir tekne yapan Deukalion ve karısı Pyrrha kurtulur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler