Kalpte Üfürüm

Hekimlerin muayene sırasında kalbi dinlerken işittiği bir ses olan “üfürüm” birçok insanın yersiz ve aşırı kaygılarla kalp hastalığı korkusu yaşamasına neden olabiliyor.

Pek çok insanda yaşamının bir döneminde üfürüm duyulabilir. Genellikle bunlar, ‘masum üfürüm’ adını verilen, altında herhangi bir kalp hastalığı yatmayan seslerdir. Normal olan, kan akımının yarattığı bu sesin duyulmaması, kulağa yalnızca kalp kapaklarının kapanırken çıkardığı sesin gelmesidir.

Kalbin muayenesi sırasında, dinleme aleti ile kalp dinlenirken normal kalp sesleri dışında, akan kanın çıkardığı uğultuya üfürüm denir. Üfürümlerin bir çok çeşidi vardır. Tamamen zararsızları olduğu gibi, hafif veya ağır kalp hastalığı bulgusu da olabilir. Üfürüm kalp hastalıklarının bulgularından sadece bir tanesidir. Üfürüm duyulan kişilerin kalbi tamamen normal olabildiği gibi, bazı kalp hastalıklarında hiç üfürüm olmayabilir.

Masum üfürüm nedir ?
Normal, sağlıklı çocukların bile %30-40’ında duyulabilir. Genellikle 2-7 yaş arası çocuklarda sıklıkla duyulmasına karşın her yaşta bulunabilir. Genellikle ateş, kansızlık ve heyecan gibi kalbin hızlı çalışmasına neden olan durumlarda üfürüm şiddeti artar. Bu nedenler ortadan kalktığında üfürüm azalır veya kaybolur. Ayrıca vücut pozisyonu ve solunumla da değişebilir. Hastaların çoğunda üfürüm bir ateşli hastalık nedeniyle doktora gittiklerinde farkedilir. Bununla birlikte, kalp hastalıkları ile ayırıcı tanısının yapılması gereklidir. Sıklıkla masum üfürümler kalp hastalığı zannedilebildiği gibi, bazen de organik kalp hastalıkları masum üfürüm zannedilerek tanı ve tedavide gecikmeye yol açarlar.

Masum üfürüm tedavi ve izlem gerektirir mi ?
Hiçbir tedavi gerektirmez. Birçok çocuk kardiyoloji merkezi, ekokardiyografi dahil tam bir kalp muayenesi yapıldıktan sonra, eğer hiçbir problem bulunmaz ise izlemeyi gereksiz görmektedir.

Masum üfürüm olan çocuklarda nelere dikkat edilmeli ?
Her sağlıklı çocukta dikkat edilecek noktalar dışında hiçbir şeye dikkat etmek gerekli değildir. Her çocuğun yaptığı gibi beden eğitimi veya sportif aktiviteleri kısıtlamasız yapmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. merve dedi ki:

    çok güzel açıklama yapılmş tşkr ederm =)

  2. ZÜBEYİR KORKMAZ dedi ki:

    BENİM 3 YAŞINDA BİR ERKEK ÇOCUGUM VAR GEÇENLERDE DOKTOR’A GÖTÜRDÜGÜMDE KALBİNDE ÜFÜRÜM OLDUGUNU SÖYLEDİ.BİZ TEDİRGİK OLDUK TABİ ANCAK ÇOCUĞUMU FAKÜLTE HASTANESİNE SEVK ETTİRİP GÖTÜRDÜM AMA ORDADA AYNI TANIYA VARDILAR.AMA KAN VE EKG LER NORMAL BİR ULTRASYON İÇİN 20 NİSAN 2011 E GÜN ATTILAR BENİM İÇİMDEKİ KUŞKU NASIL GEÇECEK İNANIN GECELERİ UYUYAMAZ OLDUM DAHA 20 NİSANA BİR YIL VAR BU KONUDA BENİ AYDILATIRSANIZ SEVİNİRİM.SELAMLA

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler