Raynaud Hastalığı

El parmaklarının uçlarındaki atardamar çeperlerinin zaman zaman kasılması sonucunda oluşan hastalık. Ayak parmaklarında az rastlanır. Bu kasılma bölgedeki dokuların yeteri kadar kanla beslenememelerine yol açar. Dokuların yeteri kadar beslenememesi sonucunda da bölgesel senkop, asfiksi, daha sonra da kangren oluşur. Hastalık atardamar çeperlerinin yapısal bozukluğunun sonucu olmayıp atardamarların nörovejetatif dallarındaki bozuklukların sonucudur. Kasılmalar soğukta ve hasta heyecanlanınca artar.

Bölgesel senkop eller soğuk suya sokulunca veya şiddetli bir heyecana kapılınca oluşur. Kollarda şiddetli ağrılar duyulur. Kan dolaşımını engelleyen bu kasılma sonucunda parmaklar sararır, soğur ve duyarlılığını kaybeder. Bu nöbet birkaç dakika veya birkaç gün sürebilir. Bölgedeki atardamarların genişleyip kanın akmasından sonra parmaklar tekrar eski rengini alır.

Tedavi hastanın soğuktan korunmasına, damar genişletici ilaçlar almasına dayanır. Ağır durumlarda yangılı atardamar dış gömleği veya sempatik gongliyonlar ameliyatla çıkartılır. Kangren oluşursa parmakları kesmekten başka çare yoktur.

Diğer hastalıkların üzerine eklenen tipin tedavisi, altta yatan sebebin tanınıp tedavi edilmesiyle mümkündür. Sebebi bilinmeyenler, vücudu soğuktan koruyarak ve hafif müsekkinler (yatıştırıcılar, sakinleştirici ilaçlar) kullanılarak kontrol edilebilir. Nikotinin damarları büzücü hassasından dolayı bu hastalara sigara yasaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. esmeray bülbül dedi ki:

    bu hastaligi el ve ayaklarimi sürekli soguk hissetigim ancak artik bunun normal bir durum olmadigini anladigim bir vakit basit doktor kontrollerimde doktorum söylemisti.kendisine el ve ayaklarim her daim soguk ve cok üsüdügümü söylemistim.ne kadar kalin da giyinsem bu durum hic degismiyodu.ailemle de paylasinca kansiz oldugumu söyleyip gecistiriyoduk.hani halk arasinda kansiz`olmak hastalik olarak algilanmaz.biraz pekmez veya uzumle hallolunacak bir durum gibi algilaniyor.doktorum bu ismi verdiginde arastirdim…o zamanlar tedavisi olmadigini ancak üsüyen bölgenin sicak tutulmasi gerektigi gibi bir sonuca ulasmistim.bende öyle yaptim ama gecmedi.yillar sonra evlendim.bir cocugum oldu.dogum sezeryan oldu.ve simdi bir bacagim derin ven trombozu..ölümden döndüm.almanya dayim.dogum burda oldu.bu hastalik yüzünden cocugumu da emziremedim.doktorlar nedenini anlayamadilar.genetik bir durum olacagini söylediler.ama simdi sizin sitenizdeki bilgileri okudumda anlayabildim.asla kendimizle ilgili kücük hislerimizi hafife almamliyiz.raynaud hastaligi ile tromboz un kesin bir iliskisi olabilir.bu yüzden bu sekilde belirtiler hisseden her hastanin muhakkak doktorla görüsmesini herkese tavsiye ediyorum.bu arada en cok yasadigim etkidesürekli uykulu hal.bu da kan akisinin yavas oldugunun en belirgin özelligi olsa gerek..tesekkür ediyorum.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler