Kan Uyuşmazlığı Nedir

Kan uyuşmazlığı adından da anlaşılacağı üzere anne ve babanın kan grupları arasında uygunsuzluk olmasıdır. İnsan kan grupları A, B, AB, ve O olarak 4 türdür. Bunun yanı sıra D faktörü adı verilen Rh faktörü de pozitif ya da negatif olabilir. Anne karnındaki bebeğin uyuşmazlıktan etkilenebilmesi için bebeğin kan grubu ile anneninkinin uyumsuz olması, bebeğin kanının anne kanı ile temas etmesi, ve annenin bağışıklık sisteminin bu duruma cevap olarak antikor üretmesi gerekir. En sık rastlanılan uygunsuzluk Rh uygunsuzluğudur. Bu durumda baba Rh(+) iken anne Rh(-)dir. Eğer bebek de Rh (+) olursa bebeğin kanındaki bu Rh faktörü anne kanına geçer ve annenin bağışıklık sitemi Rh faktörünü ortadan kaldırmak için antikor adı verilen maddeler üretir. Bu nedenle ilk bebek durumdan etkilenmez. Rh uygunsuzluğundan sadece Baba pozitif anne negatif iken söz edilebilir. Baba negatif anne pozitif ise uyuşmazlık önemli değildir.

Etki Mekanizması

Rh uygunsuzluğu varlığında (anne (-) baba (+)) eğer bebek de pozitif ise doğum esnasında anne kanı ile bebeğin kanı temas eder ve anne kanına Rh faktörü geçer. Anne buna anti Rh üreterek cevap verir. Bir sonraki bebek eğer Rh (+) olur ise anne kanındaki bu anti Rh lar bebeğe geçer ve bebeğin kanında çökelmelere neden olur. Bazı durumlarda anne ve bebek kanı doğumdan önce de temas edebilir. Bu durumlar

Amniyosentez
Düşük
Gebelik sırasında fazla miktarda kanamalardır

Bazen Rh(-) bir kadına hata ile Rh(+) kan verilebilir. Bu durumda ortada gebelik yokken bile kadının kanında anti-Rh antikorlar bulunabilir ve ilk bebek uygunsuzluktan etkilenebilir.

Belirtiler

Kan uyuşmazığında eğer bebek etkilenmiş işe anneden geçen anti-Rh lar bebeğin kan hücrelerinin parçalanmasına ve çökelmesine neden olur. Bu durumda bebekte kansızlık yani anemi görülür. Buna bağlı olarak ultrasonda bebekte hidrops adı verilen durum tespit edilir. Bebekteki anemi sonucu kalp yetmezliği ve vücut boşuklarında biriken sıvı hidrops tablosunun nedenidir. Hastalığın şiddetine ve yok edilen kan hücrelerinin miktarına bağğlı olarak bebekte anne karnında ölüm de dahil olmak üzere her türlü distres belirtisi görülür.

Teşhis

Kan uyuşmazlığının teşhisi için hem anne hem de baba adayının kan grubunun bilinmesi önemlidir. Eğer anne Rh (+) ise babanın kan grubu önemini yitirir. Gebelik takibi esnasında annenin kanında normalde olmaması gereken anti-Rh aranır. Bu teste indirek coombs adı verilir. Doğum sonrası bebekte anneden geçen antikorların aranmasına ise direk coombs testi adı verilir. Bebeğin kan uyuşmazlığından etkilenip etkilenmediğini anlamak için ayrıca kordosentez de yapılabilir.

Tedavi

Kan uyuşmazlığında amaç annenin Rh pozitiflere karşı antikor oluşturmasını engellemektir. Bu nedenle kan grubu Rh(-) eşi Rh (+) olan gebelere 28. haftada anti-D iğnesi yapılmalıdır. Bu ilaçlara halk arasında uyuşmazlık iğnesi adı verilir. Doğumdan sonra bebeğin kan grubu pozitif ise ilk 72 saat içinde yeniden anti-D yapılmalıdır.

Benzer şekilde düşük, dış gebelik, kürtaj gibi durumlarda da müdahaleden hemen sonra anti-D yapılmalıdır. Tanısal amaçlı girişimler olan amniyosentez, kordosentez, CVS gibi işlemleri takiben anti-D yapılması gebeliğin sağlıklı devamı açısından son derece önemlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. süleyman dedi ki:

  dediginiz gini eşimin kani arh(-)benimki ise arh(+)dir şimdi eşim devamli kontrole gidiyor ve 3 aylik hamile şimdi doktorlar demişti senin karninda sivi su var demiş ama daha küçük bir ay sonra tekrar gel ozamn ameliyatla alalim demişler yanliz sana bağli ve çocugunda özürlü olma riski var demişler şimdi ben ne yapmaliyim çocuğun özürlü olmamasi için şimdi tekrar hastaneye gidip ameliyatla aldiralimmi yada dedikleri gibi yoksa bir ayda bekleyelimmi birde ameliyatla aldirmanin hergan gibi bir riski varmi beni bilgilendirirmisiniz lütfennn.

 2. suzan dedi ki:

  Adım suzan ben a rh – eşim a rh + ilk bebeğim babasının kanını taşıyor ve hiç bir sıkıntı si yok ve ilk gebeligimdehiç bir iğne falan kullanmadım yani uyuşmazlık iğnesi şimdi 4 haftalık hamileyım ve açıkçası bu durumlarda bir bilgin yok bu ikinci bebeğinim risk olasılığı nedir öğrenebilirmiyim rica ederim saygılarımla

 3. sedatcakmak dedi ki:

  Benm kanim rh+ esimin rh- 7 ci haftada iqne yapilmasi gerek cOk korkuyoRum het hangi bisey olur die bi bilginiz varsa lutfen yarsimci olun allah herkese yardim etsin

 4. derya dedi ki:

  eşimin kan grubu 0 rh + benim kan grubumda 0 rh + hamile olursam bebeğe zarar verirmi kan uyuşmazlığı olurmu

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler