Liposuction – Op. Dr. Y. İlker Manavbaşı

Liposuction diğer bir deyişle vüttan yağ aldırma ile ilgili olarak Op. Dr. Y. İlker Manavbaşı ile siz değerli www.kadinlarportali.com ziyaretçileri için özel bir röportaj yaptık. İşte o çok merak edilen sorular ve cevapları:

Genel olarak ifade etmek gerekirse Liposuction nedir?

Op. Dr. Y. İlker Manavbaşı: Liposuction, en genel tabiri ile, özel olarak üretilmiş kanüller aracılığı ile vücuttan yağ çekilmesi ameliyatıdır.

Liposuction ameliyatında iz kalır mı?

Op. Dr. Y. İlker Manavbaşı: Liposuction ameliyatında deriye kanüllerin girebileceği ölçüde 4 ila 5 mm lik ufak kesiler yapılır ve böylece izsiz bir ameliyat yapılmış olur.

Liposuction ameliyatında vücuttan en fazla ne kadar yağ çekilmesi gerekir?

Op. Dr. Y. İlker Manavbaşı: Bu soruyu cevaplamak için önce liposucitonı neden yaptığımıza değinelim.

Liposuction üç sebepten dolayı yapılır. Bunlar:

1. Kilosu normal oranda olup da bölgesel birikmesi olan kişiler,
2. Vücudun bazı kısımlarında kontur düzensizliği olan ve liposuction ile alınan yağların bu yerlere tekrar enjekte edilmesi gereken kişiler,
3. Çok fazla kilosu olan ve diğer zayıflama metotları ile istediği sonuca ulaşamamış kişiler için yapılmaktadır.

Bu amaçlara paralel olarak liposuction ilk uygulanmaya başlandığı yıllar olan 1970 lerin sonunda, alınan yağ miktarı ortalama 1 ila 1,5 litre civarındaydı. Ameliyat esnasında yağ ile birlikte belli miktarlarda kan dokusu da emilmekteydi. Ameliyat olan kişiye belirli ilaçlar içeren bazı serumlar enjekte edilmesiyle, ameliyat esnasında meydana gelen kanama çok düşük oranlara indirilmiş ve alınan yağ oranı da bununla orantılı olarak artış göstermiş ve 4 ila 5 lt civarına ulaşmıştır. Zaman ilerledikçe cesaret verici sonuçların elde edilmesi sayesinde, alınacak olan yağ miktarında üst sınır ortadan kalkmıştır. Anlayacağınız, artık gelen hastalarımıza önce zayıflayın sonra liposuction yapalım diye bir cümle kurmuyoruz. Zaten 10 ila 15 lt yağ alınması halinde bu uygulama anlamsız olmaktadır. Böylece liposuction uygulaması zayıflama için yapılmış olmaktadır.

Herkes liposuciton yaptırabilir mi?

Op. Dr. Y. İlker Manavbaşı: Yüksek oranlarda yağ alacak olduğumuz hastaların, genel sağlık yapısının yerinde olmasını istiyoruz. Zira belirli hastalıkları olan örneğin, kalp, şeker, yüksek tansiyon gibi hastalıkları olan kişilere bu tip uygulamaları yapmaktan kaçınıyoruz.

Vücudu şekillendirmek için liposuction ile alınan yağlar, vücudun başka bir bölgesindeki kusurları örtmek için kullanılabilir mi?

Op. Dr. Y. İlker Manavbaşı: Birçok kadında bölgesel yağ fazlalığı olduğu gibi, vücudunda belli bölgeler de yağ eksikliğine bağlı olarak kontür bozukluğu sorunu görülür. Genelde bu iki durum birlikte görülmektedir. Bu problemlerin düzeltilmesi, vücuttaki fazla yağlı olan bölgelerden alınan yağların, az yağlı olan bölgelere transfer edilmesi işlemidir. Uygulanan bu metoda yağ şekillendirme anlamına gelen liposculpturing, liposhaping gibi isimler verilir. Söz konusu bu bölgeler, çoğunlukla; basen-bel arası, poponun üst kısmı, uyluk iç-orta kısmı ve baldırlardır. Verilen oran, liposuction ile alınan yağ dokusuna bağlı olarak toplamda 1 litre civarındadır. Verilen yağ miktarının yaklaşık % 40 ila 60 ı birkaç ay içersinde vücut tarafından emilmiş olsa da, kalan miktar hastayı genelde memnun etmektedir.

Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda, liposucitonu kilo verme, zayıflama metodu olarak değerlendirebilir miyiz?

Op. Dr. Y. İlker Manavbaşı: Liposuction, belli oranlarda kilo fazlası olan ve diğer zayıflama yöntemleri ile örneğin diyet ve egzersiz gibi uygulamaları ile istediği sonuçları ulaşamamış bireylerde başarıyla uygulanan, kilo verme yöntemi olarak kabul edilebilir. Söz konusu bu kişiler çoğunlukla, ideal kilolarından yani olması gereken kilolarında 10 ila 30 kilo fazlası olan kişilerdir. Böyle durumlar rahatlıkla 10 litrenin üzerinde yağ alınabilme imkânı vardır. Yapılan işlemin ardından, genelde hastaların %80 i diyet ve egzersiz programlarına çok daha rahat uyum sağlamakta ve ulaşılan sonucu daha da ileriye götürmektedirler.

Liposuciton ameliyatından birkaç ay sonra kişilerin 2 ila 3 beden zayıflamaları, liposuctionun diyet ve egzersiz uygulamalarına alternatif olduğu anlamına gelir mi?

Op. Dr. Y. İlker Manavbaşı: Evet, günümüzde liposuction kilo vermek, zayıflamak için, egzersiz ve diyet metotlarına karşı bir alternatif oluşturmaktadır. Liposucitonun çok kısa bir zamanda etkisini göstermesi ve kişinin kas ve kemik kitlesinde kayıp oluşturmaması diğer metotlara göre üstünlüğünü ortaya koyar. Geçmiş yıllarda, kişilere liposcution ameliyatı öncesinde zayıflamalarını tavsiye ediyorduk ancak artık günümüzde rahatça 10 litre kadar yağ alabildiğimizden, liposuction öncesi zayıflayın tavsiyesinde bulunmamız gerekmiyor.

Liposuciton ameliyatı sonrasında tekrar kilo alma riski var mıdır?

Op. Dr. Y. İlker Manavbaşı: Liposuciton ameliyatı sonrasında, fazla kilolardan kurtulmanın verdiği rahatlık ile kişiler, egzersiz ve diyet metotlarına, ameliyat öncesi zamana göre daha kolay uyum sağlamaktadırlar. Ancak unutulmaması gereken konu ise, liposuction, yemek yemek için bir izin kâğıdı değildir. Kişiler şayet, yüksek kalori almaya devam ederlerse, birkaç sene içinde tekrardan eski kilolarına dönebilirler. Bu nedenle, kişilere, liposuciton ameliyatından hemen sonra yapabilecekleri ölçüde egzersiz programlarına başlatıyoruz.

Op. Dr. Y. İlker Manavbaşı
Site: http://www.ilkermanavbasi.com.tr/
Adres : Rumeli Caddesi Müşerref Apt. No : 3/2 Nişantaşı – İstanbul
Telefon :
0090(212) 247 9374
0090(212) 291 6059
E posta :
info@ilkermanavbasi.com.tr

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Onur dedi ki:

    ilginç bir proje gibi gözüküyor.Ne kadar gerekli orası tartışılır.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler