Makatta Çatlak (Anal Fissür )

Anal fissür anal kanalda anüs kenarına kadar uzanan çatlak şeklinde ağrılı bir yaradır. Anal fissüre her yaşta rastlanabilirse de en sık genç ve orta yaşlarda görülür. Hacimli ve sert bir dışkının anal kanaldan geçerken, yol açtığı travmanın ana neden olduğu kabul edilmektedir. Bunun yanında makata dışarıdan sokulan lavman cihazı, endoskop, yabancı cisimler, daha önce geçirilmiş ameliyatlar, ishal anal fissür oluşumunda rol oynayan etkenlerdir. Nadiren tüberküloz, lösemi, sifilist, polipler, AIDS de etken olabilir. Çatlakların %90’dan fazlası arka orta çizgi üzerinde yerleşir. İyileşmeyen vakalarda yara giderek derinleşir ve kronik bir hâl alır.

Anal Fissürün Belirtileri:

Anal fissürün (Makatta çatlağın) ana semptomu ağrıdır. Dışkılama sırasında yırtılma tarzında şiddetli bir ağrı ortaya çıkar daha sonra ağrı giderek hafifleyerek dakikalar ya da saatlerce sürebilir. Hasta ağrıyı duymamak için dışkılamasını geciktirebilir bu da gayitanın daha çok sertleşmesine ve dışkılama sırasında ağrının daha da artmasına neden olur.

Anal fissürün (Makatta çatlak) diğer semptomu da kanamadır. Dışkılamadan sonra parlak kırmızı renkli tuvalet kâğıdı ya da parmaklara bulaşan, az miktarda kanama görülebilir.

Anal fissür anüste ıslanma ve kaşıntıya da yol açabilir.

4. Nadiren ağrılı idrar yapma. Sık sık idrara çıkma gibi semptomlar da görülebilir.

Tedavi: Hastalığı yeni başlayanlar basit yöntemlerle tedavi edilebilir. Bu tedavinin kuralları:

Kabızlık veya ishalin düzeltilmesi

Ağrı kesici ve kortizonlu kremlerin kullanılması

Sıcak su oturma banyoları

Hastaların çoğunda bu tedaviler yeterli olur. 15-30 gün içerisinde iyileşmeyen vakaların kronikleştiği kabul edilir. Kronikleşen hastaların tedavisinde uygulanan yöntemler başlıca:

Anal dilatasyon

Fissürektomi

Lateral internal sfinkterotomi (bu yöntem en etkili olandır)

Anal fissür (makatta çatlak) tedavisinde son yıllarda botilinum toksini ve gliseril trihidrat denenmektedir. Fissürün her iki yanından iç sifinktere zerk edilen botilinum toksini haftalarca süren kas paralizisine yol açar; bu süre içinde fissür iyileşir. Bu yöntemin tedavi olanağı kısıtlı ve nüksü oldukça yüksektir. Gliseril tirihatratlı pomatlar anal kanal istirahat basıncında 0 -10 saat süreli azalma sağlar. Bu ilâcın günde iki kez topikal uygulanması ile 6-12 haftada %80 oranında iyileşme bildirilmiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. günay gül dedi ki:

    merhaba ben 38 yasındayım ve anal fissür sorunu ile 1.5 yıl önce tanıştım ve bu süreçte çok agrılarım oldu ve bir sürü ilaç krem vs.. denedim hiç birinden sonuc alamadım oturmakta güçlük çekiyordum dr bana ameliyat olmam gerektiğini söyledi ben olmak istemiyordum çünki olanlardan okuduğum kadarı ile kabız olduğunuzda yine ortaya çıkıyor olması ve ameliyat ortamını yasamamak ve stresini çekmemek ti ben hastalığıma nasıl çözüm buldum onu anlatıcam insallah bana iyi gelen sizede iyi gelir herkezle paylaşmak istedim ben suan iyileştim ve çok rahatım anal fissür için yapılması gereken çok basit her akşam yatmadan önce bir yemek kasığı zeytın yafı içeceksiniz içine bir kac damla limon olabilir ilk zamanlar yutmak zor oluyor fakat alışıyor insan ama aksatmadan her akşam içmeniz gereklidir ikincisi kantaron yagı bulabilirseniz hakiki evde yapılmış olabilir yoksa aktardan alın sorunlu bölgeye süreceksiniz bakınız bir hafta içinde rahatladığınızı hissedeceksiniz ve devam ederseniz bu hastalıktan kurtulabilirsiniz ne varsa eskilerde var derler ya bunu bana annem uygulattı allah ondan razı olsun ben anal fissür den kurtuldum allah herkeze şifa versin umarım bana iyi geldiği gibi sizde bu hastalıktan kurtulursunuz herkez faydalansın herkeze acil şifalar

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler