MAKYAJ YAPARKEN DERİDE RENKLENME YAPMAK

Derinizin yapısındaki değişikliklerin yanı sıra, büyük bir olasılıkla renginde de, pigment ar­tışından kaynaklanan değişiklikler olacaktır. Bunun en çok görüldüğü yerlerden biri yüz­dür: Yüzünüzün derisi, “hamilelik maskesi” adı verilen özgün bir biçimde koyulaşabilir.

* Güneş etkisinde kalmak renk koyulaşmasını artırdığından, sokağa çıkacağınız zaman, de­rinizi güneşten koruyucu kremler sürün. Ha­milelik maskesi genellikle bebek dünyaya ge-iince kendiliğinden kaybolursa da, o günü beklerken üzüntü duyuyor ve sıkılıyorsanız, fondötenler ya da leke örten kremlerle, ko­layca gizleyebilirsiniz.Beden derisinin koyulaştığı öbür alanlar, meme başları ve çevrelerindeki zaten daha koyu renkte olan yuvarlak alanlardır (areolabr). Sarışın ya da kızıl saçlı ve açık tenli kadınlarda, çok fazla değişiklik görülmeyebilir. Daha koyu tenli kadınlardaysa, bütün beden derisi koyulaşabilir ve meme başlan ile çev­resi, bebek dünyaya geldikten sonra bile daha koyu renkli kalabilir.
Ayrıca, karnınızdan aşağı doğru inen koyu bir çizgi de belirebilir. Genişliği 12 mm’yi bu­labilen bu çizgi, genellikle göbekten kasık kıl­ları çukuruna kadar uzanır.

Doğumdan sonra, rengi solmaya başlar ve birkaç ay sonra bütü­nüyle kaybolur.Derinizdeki hamilelikten önce de renkli olan yerlerin, sözgelimi doğum lekelerinin, benlerin ve çillerin de, daha koyulaştığını far-kedebilirsiniz. Ayrıca, koyu tenli kadınlarda, tersine, pigment azalması sonucu yüzde ve boyunda, açık renkli ya da beyaz lekeler de ortaya çıkabilir: Bunlar da bebek doğunca kaybolur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler