Şişmanlamak İstemiyorsanız Uyku Süresini Uzatmalısınız

Vücudumuzun da bir dengesi var, bu dengeleri bozmamak için yediklerimize dikkat etmemiz gerektiği kadar uyku düzenimize de dikkat etmeliyiz. Uykunun fazlası ne kadar zararlıysa aynı oranda az uyku da bir o kadar zararlı olabiliyor. Bir taraftan fazla kilolarınızla baş etmeye çalışırken az uyumanın olumsuz etkileriyle kilolarınızı veremediğiniz gibi daha da artırabilirsiniz.

şişmanlık

Günümüzde obezitenin artış göstermesinin de az uykuyla bağlantılı olduğu yapılan araştırmalarda ortaya çıkıyor. İngiliz uzmanlar; çocuklar ve gençlerde ki yetersiz uykunun vücuda etkilerini incelemeye aldırlar ve az uyumanın işteh artışına sebep olduğu tezini doğruladılar.

Normal uyku süresinin sekiz saat olduğu daha önceki araştırmalarda ortaya çıkıyorken, artık çocukların ve yetişme çağındaki gençlerin beş saatlik uykuyla yetindiklerini ve bu durumunda az uyuyanların hormon dengelerinde % onbeş artış ile mideye gönderilen açlık sinyalleri sayesinde şişmanladıkları açıklanıyor. Elbette ki hormonlardaki dengesiz üretim yağ hücrelerinin de artmasına sebep oluyor.

Ve hareketsizlik… sadece az uymak değil elbette, yetersiz uykuyla hareketsizlik de baş gösteriyor. Egzersiz yapmıyorsanız en azından günlük yürüyüşlerinizi aksatmamalısınız.

Metabolizmayı dengede tutabilmek için özellikle çocuklarda ve gençlerde uyku sürelerini artırmaları için ebeveynlerin onlara yardımcı olmaları gerekiyor. Teknoloji çağında yaşıyoruz ama çocuklarınızı, teknolojiyi sadece gerekli olduğunda kullanmaya yönlendirmelisiniz.

Sağlıklı bir nesil, sağlıklı anne-babalar sayesinde oluşur… sağlığınız hiç bozulmasın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler