Toksoplazma

Eğer kediniz varsa toksoplazma (Me­meli hayvanlarda ve kuşlarda yaygın olarak bulunan toksoplazma türü asalak­lar tarafından, insanda meydana getiri­len hastalık) konusunda endişeleniyor olabilirsiniz. Hastalık; çiğ et yemek, hastalığın bulaşmış olduğu etleri yemek ve hastalıklı kedi dışkısına temas yoluy­la bulaşır. Plasentayı geçerek bebeğinize ulaşabilir. Genellikle annedeki bir en­feksiyonun belirtileri belli değildir.

Hamilelik dönemindeki enfeksiyon, düşüğe neden olabilir veya bebeğin has­talığı taşıyarak doğmasına sebep olur. Pİrimetamin, sülfadiazin ve eritromisin gibi antibiyotikler toksoplazmayı tedavi etmek için kullanılabilir, ama en iyi yol hastalığı önlemektir. Hijyenik tedbirler, hastalığın bulaşmasını önleyebilir.

Kedi dışkısına temas etmekten kaçmın (kediniz varsa, kumunu başkasının değiştirmesini isteyin). Kedinizi sevdikten sonra ellerinizi iyice yıkayın, kedinizi tezgâhlardan ve masadan uzak tutun. Et ve toprak tuttuktan sonra ellerinizi yıka­yın. Bütün etleri iyice pişirin. Etleri ha­zırlarken ve pişirirken diğer gıdalarla te­masına dikkat edin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler