35 Yaşından Sonra Hamilelik

Kadınların çoğu, kariyerlerini oluştur­duktan sonra evlenmeyi seçiyorlar ve çiftlerin çoğu daha geç bir yaşta aileleri­ni kurmaya başlamayı tercih ediyorlar. Günümüzde, doktorlar geç yaşta ilk ha­mileliklerini yaşayan annelerle daha faz­la karşılaşıyor ve bu anneler geçmişte kendi yaşlarında hamile kalan kadınlara oranla daha güvenli ve sağlıklı hamile­likler yaşayabiliyorlar.

İleri yaşta hamileliği düşünen bir kadı­nın iki önemli endişesinin olduğunu be­lirledik. Hamileliğin onu nasıl etkileye­ceğini ve yaşının hamileliğini nasıl etki­leyeceğini öğrenmek istiyor. Anne daha ileri yaşta ise, anne ve bebek İçin komplikasyon olasılıklarında hafif bir artış oluyor. Ayrıca daha geç yaştaki kadınlar­da hamilelik konusunu ele alan Your Pregnancy after 35 isimli kitabımızı da okuyabilirsiniz.

35 yaşından büyük hamile bir kadının aşağıdaki risklerle karşılaşma olasılığı daha fazladır:
• Down sendromlu bir bebek
Yüksek kan basıncı
• Pelvik ağrı (Karnın alt kısmındaki ağrı)
• Preeklampsi (İdrarda normalin üstün­de albümîn cinsi protein görülmesi ve tansiyon yükselmesi)
Sezaryen ile doğum
Çoğul gebelik
Plasentanın erken ayrılması
• Kanama ve diğer komplikasyonlar
Erken doğum
İleri yaşlardaki hamile bir kadın ayrı­ca, daha genç bir kadının karşılaşmaya­cağı sorunlarla da ilgilenmelidir. Genel bir sadeleştirme ile açıklarsak, 20 yaşındayken hamile kalmak 40 yaşında hami­le kalmaktan daha kolaydır. Olasılıklara göre, 40 yaşında bir mesleğiniz olabilir veya diğer çocukların sizin zamanınızı alan istekleri olabilir. Dinlenmek, egzer­siz yapmak ve doğru beslenmek sizin için biraz zor olabilir.

Yaşın ilerlemesi ile bağlantılı olan ha­milelik problemleri, yaş ilerledikçe orta­ya çıkmaya eğilimli olan kronik hasta­lıkları da kapsar, Yüksek kan basıncı, 35 yaşın üzerindeki kadınlarda en çok rast­lanan hamilelik komplikasyonlanndan biridir. Ayrıca preklampsi olasılığı daha yüksek­tir.
İleri yaşta doğum yapan kadınlarda er­ken doğum, pelvik ağrı dahil olmak üze­re problem çıkma riskleri daha yüksektir.

Diyabet komplikasyonları kadar diya­bet olasılığı da yaş ilerledikçe artar. Araştırmacıların bulguları 35 yaşın üze­rindeki kadınlarda diyabet komplikas-yonlannın iki kat arttığını göstermekte­dir. Geçmişte, hipertansiyon (yüksek kan basıncı) ve diyabet hamilelikteki başlıca komplikasyonlardı. Günümüzde­ki olanaklarla, bu hamilelik komplikas-yonlanm tedavi etmede oldukça iyi ge­lişmeler sağlamaktayız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. selin kezer dedi ki:

    merhabalar… benim annem 46 yaşında ve hamile kürtaj şartmı?doğum yapabilirmi, diyabeti,tansiyonu ve herhangi bir fiziksel engeli yok lütfen yardım edin bebeğimizi istiyoruz ama doğum iyigeçermi yardım edin lütfen.. saygılarımla……

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler