ÇOCUK ŞARKILARI

Çocuğunuz büyüdükçe, şarkı söyleme ve mü­ziği, günlük oyun saatlerinin bir parçası haline getirin. Çocukluğunuzda çok sevmiş olduğu­nuz “bir küçücük aslancık varmış”, vb. şarkı­ları anımsayıp, ona öğretmeye çalışmak, size de büyük keyif verecek, bu arada sözleri ve ritmi bir arada işitmesi, küçüğünüzün konuş­ma becerilerinin erken gelişmesine katkıda bulunacaktır.

Çocukluğunuzun şarkılarını pek anımsamı­yorsanız, çocuklar için yapılmış birkaç kaset (günümüzde çocuklar Barış Manço, Kayahan ya da Yonca Evcimik gibi pop şarkıcılarının birçok şarkısına bayılıyorlar) ya da plak alın.

Küçük çocuğunuza müziğin nasıl “algılana­cağını” öğretebilirsiniz. Yavaş ritimli bir dans parçası çalarken, onunla yavaş hareketlerle dans edin. Sonra hızlı bir parça koyup, ritme uygun olarak hızlı hızlı hareket edin.
Doğum günü partilerinde küçükler, ilgileri­nin azalmaya, canlarının sıkılmaya başladığı dakikalarda, kasetçalarda ya da pikapta bir şeyler çalmanızla “hareketlenebilirler” ve “parti” yeniden bütün hızıyla başlayabilir. Ço­cuklara sırayla “hızlı” ve “yavaş” dans etmele­rini söylemeniz ya da bildikleri çocuk şarkılarını söylerken dans etmelerini istemeniz, “çıl­gınlar gibi” eğlenmelerinin yanı sıra, birbir­lerinden bir şeyler öğrenmelerini de sağlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler