Çocukların Dondurma Sevgisi

Zaman zaman, çocuğunuzun sağlıklı beslen­mesi için kurduğunuz düzeni, bazen başka büyükler, altüst edebilir. Özellikle büyükanne­ler ve büyükbabalar, torunlarını tatlılar, çiko­latalar ya da bir külah karışık dondurmayla şımartmaya pek meraklıdır.Bu durumun bir soruna dönüşmeye başladı­ğını farkederseniz “tatlı taşıyıcıya”, neden yap­maması gerektiğini anlatıp, bu tür armağanları iyice azaltmasını isteyin. Bu, çocuğunuzdan baştan çıkarıcı bir “armağanı” geri çevirmesini istemekten daha doğrudur.

Yemek zamanlarında çocuğunuzun isteksizliğiyle, hattâ yemem diye diretmesiyle karşılaştığınızda, kendinizi kontrol etmeniz ne kadar güç olursa olsun, yapabileceğiniz en kötü şey, öfkeye kapılmaktır.

dondurmaYemeğini bitir­mediği halde doyduğunu söyleyip, sofradan kalkmak istediğinde, yemeğini bitirmesi için karşılıklı bir haykırışma maçf’na girişecek yer­de, önce bir yutkunun. Bu konuda gerçekçi olabilirseniz, çocuğunuzun sizinde üstün­deki baskı kalkar ve çocuğunuzla durmadan çekişmekten kaçınırsınız.Olumlu tutum, çoğunlukla güç, ama sonuç almak için en etkili yöntemlerden biridir. Ço­cuklar, olumsuz olanlardan çok, olumlu sözle­re yanıt verirler. Yemeğini yemezsen, tatlı yok demektense, “Biraz yemek yedikten sonra tatlı yiyebilirsin, demeniz, biraz daha çok yemesini sağlayabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler