Eski Hint’te Kadın

Kast sistemiyle halkı sosyal sınıflara t bölen Brahman dininin, kadın hakkında­ki görüşü, genellikle onun murdar temâ: yüllere, zayıf karaktere ve fena huylara sahip olduğu ve mutlaka bir erkeğin hi­maye ve kontrolünde bulunması gerekti­ği merkezindedir. Manu kanunu, kadım, çocukluğunda babasına, gençliğinde ko­casına, kocasının vefatından sonra da yine kocası tarafından bir erkeğe bağ­lanmaya mecbur tutar (9). Kadın koca­sından veya babasından miras hakkına sahip değildir.

Çoğu zaman kocasından sonra hayat hakkı bile yoktur. Kocası ölünce o da öldürülür veya kocasının ölüsüyle birlikte diri diri yakılır. Bilin­diği gibi, bu dinde ölüleri yakma adeti vardır.
Hint dinlerindeki perhiz sisteminde, hayata ait arzulardan ve şehvetten sa­kınmak esası vardır. Kadın şehvetin kendisi veya tahrikçisi sayıldığından, günahın, fitne ve fesadın asıl sebebi, yilanlann en zehirlisi ve tehlikesi kabul edilir (10). Hindistan menşeli başka bir din olan Budizm’in kadın hakkındaki görüşü de aşağı yukarı aynıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler