Hamilelik Döneminde Kanama

Hamilelik sırasında kanama olması endişeye neden olur. İlk trimesterda ka­nama olması bebeğinizin sağlığı ve dü­şük yapma olasılığı konusunda endişe­lenmenize neden olabilir. (Düşük konu­sunu 8. Hafta bölümünde ele alıyoruz.)

Hamilelik döneminde kanama olması anormal bir durum değildir. Bazı araştır­macılar, 5 kadından 1’inde ilk trimester­da kanama olduğunu tahmin etmektedir­ler. Bu durum olası sorunlar konusunda endişelenmenize neden olsa da her kana­ması olan kadın düşük yapmaz.

İmplantasyon döneminde kanama ko­nusundan sayfa 44’te bahsedilmektedir. Bu durum rahim yüzeyinde blastokist çukurunda oluşur. Bu dönemde, hamile olduğunuzdan henüz haberiniz yoktur çünkü daha bir âdet döneminiz bile ge­cikmemiştir. Eğer böyle bir durum olur­sa siz sadece âdet döneminizin başladı­ğını düşünebilirsiniz.

Rahminiz genişlerken plasenta şekille­nir ve damarlı bağlantılar oluşur. Kana­ma bu zamanda ortaya çıkabilir. Yorucu egzersiz veya cinsel ilişki de kanamaya neden olabilir. Böyle bir durumda egzer­siz yapmayı bırakın ve size ne yapmanız gerektiği konusunda tavsiyelerde bulu­nacak olan doktorunuzla görüşün.

Eğer kanama doktorunuzu endişelendirirse bir ultrason incelemesi yapabilir. Bazen ultrason, kanama için bir neden gösterebilir, ancak hamileliğin bu erken döneminde görülebilir bir neden olma­yabilir.

Doktorların çoğu kanama durumunda dinlenme, aktiviteleri azaltma ve cinsel ilişkiden kaçınmayı tavsiye eder. Cerra­hi veya ilaç tedavisi faydalı değildir ve bir fark yaratmaları olası değildir. Her­hangi bir kanamanız olursa doktorunuzu arayın. O size ne yapmanız gerektiğini söyleyecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. FATMA dedi ki:

    3 aylık hamile kanama 1gün sürdü hastahanede 3gün yatı tedavi gördü düşük tehdi geçtimi açaba

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler