Kısırlaştırma

Erkek ve kadını kısırlaştırmak cerrahi doğum kontrol yöntem­leri olup yalnızca ailelerini tamam­lamış ya da çocuk istemeyen kişi­lerce kullanılmalıdır. Kısırlaştırma bir son olarak görülmelidir (ara sıra çok yüksek maliyetlerle geri dönüş olanaklı olsa da). 35 yaş sonrası için en yaygın aile planlama yönte­midir.

kısırlaştırma

Kadınlarda tüp bağlama
Etkisi Fallop tüpleri laparoskopik ameliyatla kesilir ya da bantlanır. Bu durumda, yumurtalıktan gelen yumurtalar rahme ulaşamaz.
Üstünlükleri Gebelik olasılığı yüzde 1’den azdır. Ameliyattan sonra cinsellik doğal olarak sürer. Ameliyat dışında, sağlık için çok az risk söz konusudur. Etkisini hemen gösterir.
Sakıncaları Genel anestezi ge­rekir. Çok düşük bir gebelik olasılı­ğı vardır ve bunun yüzde 40’ı dış gebelik şeklindedir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruma sağlamaz.
Uygun olmayabileceği du­rumlar Düzenli tek eşli bir ilişkiniz yoksa. Psikolojik olarak hazırlanmanız güç olabilir.

Erkekler için Vazektomi:
Etkisi Spermi testislerden penise taşıyan iki tüp de (vas deferens) kesilir ve uçları bağlanır ya da ısıtı­larak yapıştırılır.
Üstünlükleri Yüzde yüz etkili­dir. İşlem lokal anestezi altında ve kısa sürede gerçekleştirilir. Sertleş­me ve boşalma (spermsiz meni) yeteneklerini etkilemez. www.kadinlarportali.com
Sakıncaları Ameliyatı izleyen ilk üç ayda etkili olmadığından bu süre içinde başka doğum kontrol yöntemleri kullanın. Cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruma sağlamaz. Prostat kanseri için bir risk etmeni olabilir. Psikolojik so­runlara yol açabilir ancak bunlar yapılan telkinlerle azaltılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler