Vitaminlerin görevleri

Vitaminler vücutta bir çok fizyolojik olayın devamlılığı için gereklidir. Pek çok enzim reaksiyonunda koenzim ya da kofaktör gibi rol alırlar. Bunun dışında antioksidan özellikleri vardır. Bazı vitaminler de hormon olarak etki ederler.

Vitaminler ve görevleri

A – Normal görme ve karanlığa adaptasyonda, sağlıklı cilt, saç, diş ve diş etlerinde önemlidir.

D – Kuvvetli diş ve kemikler için çok önemlidir. Eksikliğinde kemik deformasyonu görülür.

E – Güçlü antioksidan etkisi ile hücre yenilenmesini sağlar ve yaşlanmayı yavaşlatır. Kalp ve damar hastalıkları riskini azaltır.

vitamin

B1 (Tiamin) – Kalp, sinir sistemi ve kasların normal çalışması için gereklidir. Eksikliğinde sindirim bozuklukları, aşırı hassasiyet (iritabilite), iştahsızlık gibi bozukluklar olabilir.

B2 – Sağlıklı cilt ve iyi görme için gereklidir. Eksikliğinde vücut direnci düşer, dudak çatlaklıkları, ağızda yaralar, egzama gibi cilt bozuklukları görülür.

NIASIN – Merkezi sinir sistemini destekler. Eksikliğinde çeşitli sinirsel hastalıklar ve deri hastalıkları olabilir.

B5 (Pantotenik asit) – Sinir sistemi, deri ve saç sağlığı için gereklidir.

B6 (piridoksin) – Sinir siteminin düzenli çalışmasına yardımcıdır. Hormonların fonksiyonlarında rolü vardır.Eksikliğinde gelişme geriliği, cilt bozuklukları, sinirsel bozukluklar görülür.

B12 – Kırmızı kan hücrelerin ve kemik iliğinin oluşumu ile sinir sisteminin normal çalışması için gereklidir. Eksikliğinde kansızlık, yorgunluk ortaya çıkabilir.

FOLIK ASIT – Hücrenin yapı taşlarının, kırmızı kan hücrelerinin, sinir dokularının oluşumunda etkilidir. Gebelikte görülen kansızlığın en büyük sebebi folik asit eksikliğidir. Folik asit ihtiyacı bebek gelişimine bağlı olarak yaklaşık 3 kat artar. Eksikliğinde kansızlık, hamilelikte bebeklerde gelişim bozuklukları söz konusudur.

C – Bağışıklık sistemini destekler. Kemiklerin, dişlerin, kan damarlarının olmasına yardımcıdır. Eksikliğinde vücut direncinin azalması, diş eti kanaması ve skorbüt oluşur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. özkan dedi ki:

    neden k vitamini yok

  2. Ayşe dedi ki:

    resimde pp yazıyo bn 5.snftaym ama bunu henüz blmyrm anlayamyrm ödevm içn iyi bir resim ama burdan yapamıyacağım galiba çnki yazdıramıyrm bi trlü

  3. can dedi ki:

    kötü olmuşş iğrenç bok

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler