Yaygın Olarak Kullanılan Zararlı Maddeler

Tütün: Uzun zamandan beri, sigara içmenin bebeğin fetal gelişimini etkile­diğini biliyoruz. Hamilelik döneminde sigara içen annelerin düşük kilolu do­ğum yapma veya rahim içi gelişim geri­liği olan bebeklere sahip olma olasılığı daha fazladır. Hamile kalmadan önce si­garayı bırakmak için bir uzmana danışın. Doktorunuz bu isteğinizi kabul edecek­tir.

Alkol: Geçmişte, bazı kişiler hamile­lik döneminde az miktarda alkol alınabi­leceğini düşünürdü. Günümüzde ise miktarı ne olursa olsun alkol kullanımı­nın güvenli olmadığına inanmaktayız. Alkol plasentadan geçer ve doğrudan bebeğinizi etkiler. Hamilelik sırasında fazla alkol almak fetal alkol sendromu (FAS) veya fetalin alkole etkisine (FAE) neden olabilir.

Kokain: Kokainin bebeği hamileliğin ilk üç ayında değil tüm hamilelik süre­since etkilediği görülmüştür.
Eğer hamileliğin ilk 12 haftası boyun­ca kokain kullanırsanız düşük yapma olasılığınız çok yüksek olur. Ayrıca ko­kain, ceninde ciddi sakatlıklara neden olabilir. Neden olduğu sakatlık türü ha­milelikte hangi tür kokain kullanıldığına bağlıdır. Hamilelik döneminde kokain kullanan annelerin bebeklerinde ileride zihinsel yetersizlik olduğu görülmüştür. Ani be­bek ölümü sendromu da (SIDS) bu be­bekler arasında oldukça yaygındır. Kokain kullanan kadınların bebeklerinin çoğu ölü doğar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. gamze dedi ki:

    yha ben size sunu sorucam alkolün içindeki nzararlı maddeler nelerdir???????
    🙂 🙂 🙂

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler