Doğumdan sonra estetik ameliyat

Gebelik ve doğum vücutta fiziksel değişimlere sebep oluyor. Değişim endişeye ve özgüven kaybına sebep oluyor. Fakat doğum akabinde vücudu forma sokmak problem olmaktan çıktı. Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu, doğumdan altı ay kadar sonra her türlü estetik ameliyatın yapılabileceğini söyledi. Hekimler, hamilelikte alınan, doğum sonrasında da bir türlü verilemeyen aşırı kiloları atmak amacıyla düzenli diyet ve egzersizin kafi olmadığı, cildin elastikiyetini kaybetmesi neticesinde oluşan sarkma ve çatlakları, gidermek için bayanların imdadına estetik cerrahinin yetiştiğini söyledi. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu “Fazla kilolar verilse bile gebeliğin vücutta yarattığı deformasyonu ortadan kaldırmak ve vücudu yeniden forma sokmak için estetik müdahale çoğu zaman kaçınılmazdır”dedi.

EN AZ ALTI AY GEÇMELİ

Hamilelik sonrasında kadınların başvurduğu estetik operasyonlarla ilgili bilgi veren Prof. Kışlaoğlu, doğumdan sonra estetik operasyon yaptırmak için acele edilmemesi gerektiği uyarısında bulundu. Prof. Dr. Kışlaoğlu, karın germe ve liposuction operasyonları için doğumdan sonra en az 6 ay geçmesi gerektiğine dikkat çekti. Prof. Dr. Kışlaoğlu, doğumdan sonraki emzirme döneminde sarkan göğüslere yapılacak meme dikleştirme operasyonu için de bebek sütten kesildikten sonra 2 ay beklenmesi gerektiğini vurguladı.

NE TÜR OPERASYONLAR YAPILIYOR?

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu, doğum sonrası yapılabilecek operasyonları sıralarken şu bilgileri de verdi:

1-Karın germe:

Hamilelik ve doğum esnasında kasların hasar görmesi sebebiyle karın germe ameliyatı, karın bölgesinde en sık yapılan estetik ameliyattır. Bu operasyonda, karın bölgesindeki fazla deri ve yağ dokuları tümüyle alınır. Ayrıca sarkmış ve hamilelikte alınan fazla kilolar nedeniyle çatlamış karın derisi gerilir ve karın duvarı kaslarının gerginleştirilmesi suretiyle deforme olmuş karın bölgesi görünümü düzeltilir.

2-Yağ aldırma:

Yağ aldırma operasyonunun doğum sonrası ideal kiloya yakın olunduğunda yapılması en doğrusu. Hemen hatırlatalım!.. Liposuction, zayıflama olarak algılanmamalıdır. Liposuction vücutta “karınbel- basenler”, “bacak iç ve dış kesimleri”, “kollar”, “göğüs” bölgelerinde, yüzde ise boyun ve gıdık bölgelerinde uygulanır.

3-Göğüs dikleştirme:

Meme derisi, doğum ve doğum sonrası emzirme nedeniyle elastikiyetini yitirir. Meme dokusu, eski dik formunu kaybeder, meme başları doğum öncesi şekline göre daha aşağı noktaya iner. Hamilelik ve emzirme sonucunda sarkan memelerin yeniden şekillendirilmesi için meme dikleştirme operasyonu yapılır.

En çok yağ aldırmak istiyorlar

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu, liposuction’ın, doğumdan sonra kadınların başvurdukları estetik operasyonların başında geldiğini söyledi. Prof. Dr. Kışlaoğlu, karın germe, meme dikleştirme ve vajina daraltma operasyonlarının da sıklıkla başvurulan operasyonlar olduğunu ifade etti.

İyileşme süreci

Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu, karın germe operasyonundan sonra karın bölgesindeki dikiş hattında gerginlik oluşturmamaya dikkat edilmesi gerektiğini belirtti. Prof. Dr. Kışlaoğlu, bu yüzden operasyon sonrasında hastalara birkaç gün, yürürken biraz eğilmeleri, karın gerilecek şekilde dik pozisyonda yatmamalarını önerdi.

Prof. Dr. Kışlaoğlu, meme dikleştirme operasyonu sonrasında ise hastaların, birkaç gün sporcu sutyeni şeklinde elastik bir sutyen kullanmaları gerektiğini söyledi. Hasta bu operasyon sonrasında birkaç gün içinde normal hayatına dönebilmektedir.

Liposuction sonrasındaysa ameliyat yapılan bölgeye iki üç hafta süreyle esnek korseler giydirildiğini belirten Prof. Kışlalıoğlu “Meme dikleştirme ve karın germe ameliyatlarından sonra ortalama 2-3 gün arayla pansuman yapılır, yaklaşık 12. günde de dikişler alınır. Operasyon sonrası görülen morluklar da ortalama 3 ilâ 4 hafta içinde tümüyle kaybolur, ödem ve şişlikler de 2-3 ay içinde tamamen geçer” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. canan altun dedi ki:

    benim bi sorum olacak ben 25 yasındayım ilk doğumum ve 4 yıl önce yaptım. son iki ayda aşırı kilo aldığım için inanılmaz çatlaklarım var ameliyatla kesin bu çatlaklardan kurtulabilirmiyim. ameliyatın zor oldugunu söylediler doğruluk payı nekadar ve yaklaşık olarak maliyeti nekadar… cvbınızı bekliyorum.. şimdiden teşekkürler…

BİR YORUM YAZ
kadın sitesi kategoriler